تاتو اصفهان

پسر پيراهنش را بالا مي دهد و كمرش را به دوستانش نشان مي دهد دوكلمه آنا و آتا را روي كمرش خالكوبي كرده است كه به تركي، معني مادرو پدر مي دهد. بعضي ازدوستانش با حسرت به او نگاه مي كنند، بعضي ديگر سري به ناراحتي و تأسف تكان مي دهندو با نگاهي عاقل اندرسفيه دور مي شوند ودست هاي ديگر خالكوبي هاي خود را نشان مي دهند. بازار خاطره گويي گرم مي شود هر كس خاطراتي تعريف مي كند از دوستان و اقوام كه چه نقش و نگارهاي عجيبي را خالكوبي كرد ه اند در ايران هيچوقت خالكوبي ممنوع نبوده است. هيچوقت هم كسي اجازه نداشته به صورت رسمي و علني تبليغ خالكوبي كند این گزارش هم قصد موضع گيري يا راهنمايي و نصيحت ندارد. فقط شايعات موجود رادرگفت وگو با كارشناسان مذهبي، پزشكان،جامعه شناسان و... به بحث گذاشتيم.

آیا خالکوبی حلال است ؟

باور رايج اين است كه خالكوبي مانع رسيدن آب به بدن مي شود و حرام است، ولي فقه و فتواي علما خالكوبي را حرام نمي داند. مسئول پاسخگويي دفتر استفتائات مقام معظم رهبري در پاسخ به خبرنگار سربازمي گويد:خالكوبي اگر باعث آسيب ديدن بدن نشود اشكال ندارد. همچنين ضمن اين خالكوبي مانع غسل يا وضو نيست كه خالكوبي اسم معصومين عليه لسلام و آيات قرآن هم روي بدن اشكال دارد. يعني موارد ونوشته هايي كه لمس آنها بدون وضو اشكال دارد.به طوركلي، مسلمانان ديد خوبي به خالكوبي ندارند و با توجه به آسيبي كه به بدن مي زند،و همچنين قبح نقاشي روي بدن، علما با آن مخالفت كرد ه اند. اما در برخي فرقه هاي مسيحيت و بعضي فرقه هاي هندوها خالكوبي توصيه شده است.

آیا خالکوبی حرام است؟

بعضي فرقه هاي ضد مسيح درخالكوبي از نشانه هاي توهين آميزاستفاده مي كنند.نشانه هايي كه معروفترين آنها صليب شكسته (چليپا) است اين نوع خالكوبي ها، با توجه به وجوب احترام مسلمانان به پيامبران اولوالعزم،حرام است. متأسفانه درسا لهاي اخيربعضي از فوتباليستها، خوانند ه ها و چهره هاي معروف ديگر نيز براي رسيدن به شهرت بيشتر و ساختن جنجا ل هاي رسانه اي، از اين نوع خالكوبي استفاده مي كنند.

تاریخ خالکوبی

در تاريخ ايران و جهان خالكوبي مرسوم بوده است. زنان معمولا برای زیباتر شدن اقدام به خالکوبی می ک‌رد ه اند. گاه نیز به دلایل خرافی همچون افزون شدن مهر شوهر، سپید بختی و یا دورکردن چشم بد این عمل را انجام می داد ه اند.محل خالکوبی بستگی به دلیل خالکوبی داشته است. طرح بوته گل یا گنجشک در زیر گردن برای زیبایی به کار می رفته است. نقش سرو و یا بوته گل بر سینه و خال تکی بر چانه و یا میان دو ابرو، همگی براي آراستن و زيبايي بود ه است.( خال محبت)بر زبان نقش می شده است. خالكوبي درطب سنتي قديم خاصيت پزشكي هم داشته است. گاه ازخالکوبی به عنوان یک روش درمانی برای گلودرد (خالکوبی بر گلو) و یا باد فتق (خالکوبی زیر ناف) استفاده می شد ه است همچنين، در زورخانه هاي ايران قديم پهلوانان وشبه پهلوانان، معمولاً بر بازو یا سینه  نقش شیرواژدها يا جملاتي مثل( یا علی) یا (مادر)و... مي كشيدند.

سن خالکوبی

تاتو اصفهان

سعید، خالکوب سیاری است که آشنایان،بیشتراو را با شماره تلفنش به دیگران توصیه میک‌نند. او در گفت وگويي كه با سايت تابناك داشته می گوید:(افرادی که ۲۰ تا ۳۵ سال  دارند بیشتر سراغم می آیند. البته جوانان كم سن وسالي هم هستند كه به خالكوبي علاقه دارند. خالکوبی کل بدن یک آقا با تخفیف ده میلیون تومان می شود.)جالب اینجاست که بهداشت این کار را با یکبارمصرف بودن سوزن توجیه می کند و ادامه می دهدتا به حال هیچ گونه عفونتی برای کسی در بر نداشته، اما تا چند روز بستگی به ناحیه ای که تاتو انجام می شود، التهاب ایجاد می شود.عمل تاتو معمولا دردی که شدید باشد، ندارد.

عوارض خالکوبی

دکتر پروین منصوری، متخصص پوست در مورد عوارض خالكوبي مي گويد تورم، ایجاد ضایعات برجسته ریز و درشت، خارش، سوزش و بروز درد در محلی که ماده تاتو در آن تزریق شده است از عمده پیامدهای تاتو است. در برخی مواقع ممکن است بعد از گذشت چند ماه یا حتی چندسال از تزریق ماده تاتو، بدن شروع به واکنش برضد رنگدانه وارد شده کند. عدم رعایت نکات بهداشتی در تاتو کردن و استفاده از سوزن های مشترک ممکن است سبب انتقال عفونت های ویروسی مانند ایدز، هپاتیت، بیمار یهای میکروبی، عفونی و حتی سل شود.این متخصص پوست با اشاره به عوارض تاتو کردن و مخالفت با انجام آن ادامه مي دهد:(تنها به کسانی که ایرادهایی در پوست بدن یا صورتشان وجود دارد که برای ازبین بردن آنها هیچ روش پزشکی دیگری امکا ن پذیر نباشد، انجام تاتورا توصیه میک‌نیم.) عفونت و سرطا نهاي پوستي هم ازعوارض ديگر خالكوبي است. خالكوبي ابرو سبب التهاب شديد چشم، ابرو و پيشاني مي شود. دكتر نصرت پورسينا متخصص پوست دراين باره مي گويد:شايع شدن خالكوبي درسا لهاي اخير كه بيشتر به دليل زيبايي انجام  می شود باعث بروزعوارضي بر روي بدن فرد شده كه اين عوارض در اكثر موارد مي توانند خطرناك باشند. به طوری که قادرند بر مغز تاثیر منفی گذاشته و منجربه کاهش عملکرد آن شوند. با گذشت زمان و پيشرفت علم پزشكي مشخص شده كه عمل خالكوبي از نظر بهداشتي بسيار خطرناك بوده و میتواند عوارض زودرس و ديررس را ظاهر کند.ممكن است فرد حساسيت بيش ازحد به آفتاب پيدا كند، به دلیل این که برخی مواد رنگي، نور را بيش از حد معمول جذب کرده و باعث آفتاب سوختگي شديد مي شود.

 وي در پایان اضافه کرد از انجام هرگونه تاتو در ابرو، پلك چشم، لب و يا در بدن خودداري شود چرا كه پا ك كردن آن تنها از طریق لیزر امکانپذیر است.

خالکوبی تاریخی !

دكتر صديق شريف جامعه شناس درباره آثارروانی خالکوبی می گوید: یكي از بدترين آثار خالكوبي ماندگاري تاريخي آن است افرادي كه اسم همسرخودرا روي بدنشان خالكوبي كرده اند ولي بعد از مدتي به دلايل گوناگون از همسر قبلي جدا مي شوند، تا مد تها به خاطر خالكوبي قبلي با مشكلات گوناگوني روبه رو مي شوند.شايد شما هم بارها با افراد سالمندي مواجه شده باشيد كه سعي مي كنندهنگام روبه رو شدن با ديگران آستين هاي خود را بپوشانند. اين افراد ازداشتن نقش ونگار خالکوبي هاي قديمي بربدن خود احساس شرمساري مي كنند.حتي گاهي مشاهده شده براي كندن خالكوبي هاي گذشته به بدن خود آسيب هاي جدي وارد كنند.

چرا خالكوبي كنيم؟

دكتر خانيكي، روانشناس واستاد دانشگاه

 مي گويد: (عدم اعتماد به نفس یا اعتماد به نفس پایین درکنارنواقص ظاهری یکی ازمهم ترین علل مراجعه و تمایل افراد برای انجام خالکوبی های وسیع است. این گروه قصد دارند که با انجام این کار جلب توجه کنند.)يك تحقيق ميداني نشان مي دهد با ورود برچسب هاي جديد دربازار، كه به شكل خالكوبي طراحي شده است و انواع رو شهاي نوپديد موقت خالكوبي، سن استفاده از تاتو درحال كاهش وتسري به نوجوانان است.

اين گزارش تمام شد اما من از خودم مي پرسم، پسري كه اين همه درد و خطر را تحمل كرده است تا اسم پدر و مادر را روي بدن خودش خالكوبي كند، آيا در زندگي واقعي هم براي رضايت پدر و مادر حاضر است دست به كوچكترين فداكاري بزند؟یا فقط پدر و مادر ابزاري بوده اند تا بعضي عقده هاي فروخورده او پاسخ داده شود؟

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال