عوارض لاک زدن

متاسفانه این شیشه‌های کوچک بسیار زیبا و شیک و چشم‌نواز، سرشار از انواع مواد شیمیایی هستند و متخصصان استفاده از آنها را برای انسان‌ها خطرناک می‎دانند. لاک زدن برای خردسالان زیر هفت سال بسیار مضر و خطرناک می‎باشد. بهتر است برای این رده سنی از لاک استفاده نکنید چون عوارض جانبی زیادی برای آنها به همراه دارد.

بعضی از لاک‌ها به دلیل ترکیبات شیمیایی و سمی‎ که دارند برای افراد به ویژه کودکان مضر هستند. تولونس ماده شیمیایی موجود در لاک ناخن است و در مجاورت هوا تبدیل به بخاری با بوی تند و شیرین می‎شود.

فتالیت‌ها مایعات چربی هستند که به ترد و شکننده به نظر رسیدن رنگ لاک کمک می‎کنند. مقادیر زیادی از فتالیت‌ها باعث تاثیرگذاری آنها روی هورمون‌های تولید مثل والبته خارش پوست، چشم و حتی گلو می‎شود.

فرمالدهيدها باعث سفتی لاک‌ها می‎شوند و البته نوعی نگه دارنده لاک‌ها در برابر باکتری نیز محسوب می‎شوند. اگر فرمالدهيدها به میزان بسیار اندک استفاده شوند بی خطر هستند، مگر آنکه نسبت به آن حساسیت داشته باشید.

لاک‌های قدیمی ‎که سرشار از مواد شیمیایی هستند، بدون شک برای کودکان خطرناک‌اند. مخصوصاً آن دسته از کودکانی که عادت به جویدن ناخن‌ها و یا حتی مکیدن انگشت دارند. اما این روزها بسیاری از تولیدکنندگان ادعا می‎کنند محصولاتی که ارائه می‎دهند، هیچ یک از مواد شیمیایی خطرناک را ندارد و کاملا بی زیان هستند. هرگز سراغ لاک‌های قدیمی‎ نروید. بهتر است که پایه لاک محلول در آب باشد.

بنابراین از لاک‌هایی استفاده کنید که در آنها از رنگ‌های مجاز خوراکی استفاده می‎شود و پایه آنها خوب است. این لاک‌ها راحت تر پاک می‎ش وند و خطری برای سلامت کودکان ندارند.

 

اثرات لاک ناخن بر روی ضریب هوشی

معمولاً روی لاک‌ها و برچسب شان، مواد تشکیل دهنده آنها به طور کامل نوشته نمی‎شود. یکی از عوارض استفاده از لاک برای کودکان کاهش ضریب هوشی در آنان است. فتالیت‌ها از ترکیبات شیمیایی هستند که در اسپری‌ها، عطروادکلن اسباب بازی‌های پلاستیکی مورد استفاده قرار می‎گیرد. طبق نظر برخی دانشمندان فتالیت‌ها روی هوش کودکان اثر می‎گذارند و باعث کاهش آن می‎شوند.

آنها معتقدند که فتالیت‌ها روی هورمون تیروئید مادر اثر می‎گذارند (مادرانی که در دوران بارداری از لاک ناخن به صورت همیشگی استفاده می‎کنند و باعث تخریب اندوکرین می‎شوند. ترشحات هورمون تیروئید مادر در دوران جنینی تاثیر مستقیم روی رشد مغز کودک بجا می‎گذارد.

 

عوارض استفاده از لاک پاک کن

معمولا خانم‌ها از استون برای پاک کردن لاک استفاده می‎کنند. تماس طولانی مدت با استون می‎تواند مشکلات قلبی و ریوی وحتی کبدی ایجاد کند. مصرف این محصول زیبا و فریبنده در دوران بارداری نیز به همان اندازه مخرب است. محصولات آرایشی که بیشترین مواد شیمیایی تبخیر ش ده را در محیط پراکنده می‎سازند، باعث بروز مشکلات تنفسی، علائم عصبی و حتی سرطان در مادر باردار و جنین او می‎شود.

کاشت ناخن اصفهان

 

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال