کدام کفپوش برای کجا مطلوب است؟

بیشتر مردم دوست دارند کف اتاق را با کف پوش های زیبا و متناسب بپوشانند اما نمی دانند چه کفپوشی برای کجای خانه مناسب است.کف پوش باید با رفت و آمد هماهنگی داشته باشد یعنی اگر کف پوشی در معرض اصطکاک بالا یا در مکان پرسایش مانند کارخانه ها یا کارگاهها باشد جنس و کیفیت خاصی را می طلبد.حال اگر قصد خرید کفپوش را دارید و هنوز چیزی را انتخاب نکرده اید به شما پیشنهاد می کنیم اصلا به هیچ وجه به بازار نروید چون کاملا در دریای مدل های مختلف از برندهای متنوع که غالبا وارداتی و از کشور چین هستند غافلگیر شده و ممکن نیست که انتخاب صحیحی را انجام بدهید.پس قبل از هرکاری متن زیر را بخوانید.

کفپوش لمینت

کفپوش لمینت

اگر دلتان یک کفپوش ارزان و هماهنگ با دکوراسیون و یا کابینت چوبی خانه می خواهد نگاهی به بازار لمینت داشته باشید.این پوش مقام و بسیار شبیه به چوب است.به علت عدم مقاومت در برابر سایش و خراش این کف پوش مناسب برای اتاق پذیرایی یا اتاق خواب است . هرگز از این کفپوش برای آشپزخانه به علت داشتن سطح صیقلی و ضعیفی در برابر خراش استفاده نکنید اگر مستاجر هستید و می خواهید بعد از مدتی خانه را تحویل دهید و می توانید از این کف پوشی که قابلیت جابه جایی دارد استفاده کنید . از معایب این کفپوش می توان به سروصدای زیاد در هنگام راه رفتن و عدم مقاومت در برابر رطوبت اشاره کرد.قیمت هر مترمربع از انواع لمینت در بازار 26 هزارتومان تا 100 هزار تومان بدون اجرت نصب است.

موکت:

راهنمای خرید موکت

موکت هم کفپوش گرم و دوست داشتنی با تنوع طرح و رنگ است.البته نگهداری و تمیزی این کفپوش بسیار سخت است این کفپوش ها در برابر گرما و حرارت و سایش بسیار ضعیف هستند . باید بدانید موکت هیچ سروصدایی ندارد اما در برابر رطوبت عایق نیست.از این کفپوش که در کف اتاق پذیرایی , اتاق خواب و اتاق مهمان استفاده می کنند. هرگز از این کفپوش در کف حمام یا سرویس بهداشتی استفاده نکنیدزیرا در برابر رطوبت و کثیفی دوام بالایی ندارد. برای پاک کردن این کفپوش از یک متخصص استفاده کنید. به طور کلی انواع لکه ها را می توان به روش زیر تمیز کرد.لکه های مایع را با یک حوله کتان یا دستمال کاغذی های سفید خشک کنید.هرگز دستمال را روی موکت مالش ندهید چون باعث می شود رطوبت به داخل فیبر نفوذ کند , فقط سعی کنید آن را خشک نمایید.

با فشار دست روی حوله خشک , این قسمت را تقریبا خشک کنید.با لکه بری که خود می سازید لکه را تمیز کنید.برای این منظور چند قطره مایع ظرفشویی را با آب مخلوط کنید. حدود 4/1 قاشق چایی خوری آن را به یک لیتر آب اضافه نمایید و روی لکه بریزید. دقت کنید که موکت خیلی خیس نشود.به آرامی لکه را پاک , سپس با آب تمیز کنید.مراحل را تا رفع کامل لکه تکرار کنید.

در صورت تغییر رنگ موکت دارای الیاف مصنوعی , لکه احتمالا چسبناک بوده است. آن را با آب گرم شسته و با یک دستمال سفید خشک و تمیز کنید. درمورد لکه فرشینه های پشمی از آب ولرم استفاده کنید. هرگز از آمونیاک یا لکه برهای دارای ترکیب قلیایی که به بافت مو آسیب می رساند , استفاده نکنید.

برای عدم ایجاد جای سایش باید از زیر پایه مبلمان استفاده کنید تا فشار حاصله از سنگینی مبل بافت این کفپوش را کوفته نکند .قیمت هر متر از انواع موکت 8 هزارتومان تا 60 هزارتومان در بازار است.

کفپوش سنگ:

سنگ مرمریت

کفپوش سنگ بسیار لوکس و گران است. برخی از سنگ های طبیعی در برابر سایش , رفت و آمد , خراش مواد شیمیایی و اسیدی بسیار مقاوم اند. نمای سنگ پوش های مرمر بسیار آرامش بخش است. مرمر سنگ خنکی است و حرارت را به راحتی جذب نمی کندو در اتاقی با سنگ های مرمر اصولا دما پایین است و برای مناطق گرمسیری بسیار مناسب است.

از کف پوش سنگ می توان در نقاط مختلف منزل مثل اتاق خواب , پذیرایی , حمام ,آشپزخانه و حتی محوطه های خارجی منزل استفاده نمود.باید به طور مرتب این کفپوش ها را با پاک کننده ملایم تمیز نمود. تمیز کردن لکه و چربی به آسانی از روی سنگ میسر نیست .

سنگ در فضای سرد کاربرد چندانی ندارد. از دیگر مشکلات استفاده از سنگ ایجاد سروصدا به دلیل تماس با وسایل چوبی است. البته این مشکل را می توان با اضافه کردن یک تکه چرم زیر پایه های صندلی ها از بین برد.برای مفروش کردن کف اتاق خواب به دلیل سرد بودن , صیقلی بودن و ایجاد اصوات مزاحم معمولا از سنگ استفاده نمی شود.قیمت هر متر مربع از انواع کفپوش های سنگی در بازار از 20 هزار تومان تا 60 هزار تومان است.

موزائیک و سرامیک:

قالب موزاییک

موزائیک از ترکیب سیمان و ماسه ساخته می شود. موزائیک برای زیرسازی کفپوش های دیگر مانند موکت استفاده می شود.یکی از رایج ترین انواع کفپوش ها در ایران سرامیک است.سرامیک هم انواع متفاوتی داردو با توجه به کیفیت و درجه سختی آن قیمت گذاری می شود.سرامیک ها به انواع لعاب دار و بدون لعاب تقسیم بندی می شوند.سرامیک لعاب دار نیز دو نوع است.سرامیک با لعاب مات یا لعاب براق

این که انتخاب کدام بهتر است تا حد زیادی به سلیقه افراد بستگی دارد اما انواع براق آن می توانند به آثار لکه یا تماس سطحی را بازتاب دهند.بدترین ایراد کفپوش های سرامیکی مقاومت پایین آن ها در مقابل ضربه است.کفپوش های سرامیکی می توانند با ضربه های سنگین یا رفت و آمدهای مکرر بشکنندیا ترک بردارند.ایراد دیگر درزهای شبکه سرامیکی است.این درزها با گذشت زمان جرم میگیرد.و تمیز کردن این اجرام به سادگی ممکن نیست.لیز بودن سرامیک و اصطکاک پایین, یکی دیگر از عیوب آن هاستکه نگه داشتن فرش و قالیچه را دشوار می کند.از سرامیک و موزائیک های صیقلی هرگز در کف حمام و سرویس استفاده نکنید..قیمت هر مترمربع از موزائیک 5 هزارتومان تا 18 هزارتومان و هر متر مربع سرامیک در بازار بین 20 هزار تومان تا 300 هزار تومان است.

توجه داشته باشید که موزائیک ها و انواع سرامیک ها در برابر شوینده ها مقاوم نیستند. 

 

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال