کفپوش ها در پروژه های ساخت و ساز شهری

گزارش زیر به بررسی اجمالی پروژه های ساخت و ساز شهری در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس پرداخته و در آن توضیحات مفصلی درباره جزئیات این پروژه ها و ارتباط آنها به افزایش تقاضا در رابطه با کفپوش ها پرداخته است.

بازار کفپوش خاورمیانه با توجه به حجم بالای فعالیت های ساختمانی در منطقه رو به رشد است. با افزایش میزان خواست مردم برای استفاده از کفپوش ها تولیدکنندگان به حمایت از حقوق مصرف کننده اهمیت بیشتری می دهند. این گزارش یک نمای کلی از بازار کفپوش خاورمیانه را با توجه به منطقه تحت امر شورای همکاری خلیج فارس ( Gulf Cooperation Council  )ارائه می دهد. همچنین با نگاه به حجم پروژه های فعال ساختمانی شهری در هر کشور
فعالیت های ساختمانی را برای شناسایی بازارهای اصلی رشد کفپوش تحلیل می کند.

نکات برجسته این گزارش عبارتند از:
•بر اساس گزارش Intelligence BNC Project ، و باتوجه به رشد فعالیت های ساخت و ساز در منطقه خاورمیانه انتظار می رود که بازار
کفپوش در خاورمیانه به 10 میلیارد دلار در سال2026   میلادی برسد.

•بازار کفپوش شامل مواد مختلفی است که نایلون حدود 40 درصد از سهم کل مواد را دارد.

•ساخت و ساز شهری میزان تقاضا برای کفپوش را جهت می دهد شورای همکاری خلیج فارس   ( GCC ) 20855پروژه فعال دارد که تقریبا 80درصد آن مربوط به ساخت و ساز شهری است.

•امارات متحده عربی اکثر پروه های ساخت و ساز شهری را در شورای همکاری خلیج فارس تشکیل می دهد و همراه با عربستان سعودی تقریبا 71 درصد از کل پروژه های ساختمانی شهری را در منطقه تشکیل می دهد.

•در میان انواع مختلف پروژه های ساخت و ساز شهری، ساختمان های مسکونی و اداری تقریبا 80 درصد از کل فعالیت های ساخت و ساز شهری را تشکیل می دهند و تقاضا برای مواد کفپوش در منطقه را تشکیل می دهند.

تحلیل بازار کفپوش
بازار کفپوش در خاورمیانه به دلیل تعداد زیاد پروژه های ساخت و ساز فعال، به دنبال رشد است. به همین دلیل انتظار می رود که بازار کفپوش تا سال 2026تا 5 درصد افزایش یابد و به میزان 10 میلیارد دلار برسد. بازار کفپوش را می توان به بخش های زیر تقسیم کرد: فرش و قالی، کاشی، کفپوش وینیل، کفپوش چوبی و انواع دیگر از قبیل کفپوش لمینیت.
نایلون از مواد گسترده مورد استفاده در حوزه کفپوش است که ارزش تخمینی آن 2.6میلیارد دلار است و بیش از 40 درصد از سهم مواد مورد استفاده در کفپوش را دارد. افزایش استفاده از برنامه های کاربردی و طراحی فرصت های جدید بازار را ایجاد می کند. انتظار می رود تقاضا برای کف پوش با افزایش فعالیتهای ساخت و ساز جدید و بازسازی در منطقه افزایش یابد.
به نظر می رسد متقاضیان اصلی برای کفپوش، از بخش ساخت و ساز شهری می آید که شامل ساختمان های اداری و مسکونی، توسعه های شهری، مساجد، ساختمان های آموزشی، امکانات تفریحی، ساختمان های هتل ها، امکانات بهداشتی و دیگر امکانات است. همانطور که در بالا نیز اشاره شد بر اساس اطلاعات پروژه BNC   و پروژه  20855 ، پروژه ساختمانی فعال فقط در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج وجود دارد که تقریبا 80 درصد آن در بخش ساخت و ساز شهری است.
تقاضای اصلی برای کف پوش در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به نظر می رسد از پروژه های توسعه در بخش ساخت و ساز شهری حاصل می شود، اما زمانیکه به تقسیم بندی این فعالیت ها به بخش های مختلف ساخت و ساز دقت می شود مشاهده می گردد که این فعالیت ها بیش از این تعداد است.
در بخش ساخت و ساز شهری فعالیت های اصلی و مادر توسعه و برنامه ریزی شهری توسط دولت حمایت می شود. سیاست های متنوع اقتصادی دولت های شورای همکاری خلیج فارس تغییرات اساسی شهر را تحت نظارت دارد، زیرا بسیاری از شهرهای حوزه خلیج فارس از طریق بسیج بسیاری از پروژه های شهری تحت تحولات بزرگی قرار دارند. انتظار می رود در بخش ساخت و ساز شهری تقاضا برای کفپوش
افزایش یابد.، به ویژه در بخش ساختمان مسکونی، هتل ها که نشان دهنده پتانسیل رشد بالای تقاضا برای کفپوش است.

کفپوش ها در پروژه های ساختمانی
برای آینده در بخش مسکونی و اداری چیزی نزدیک به 12208 پروژه شامل ساختمان های کم ارتفاع ) 1 تا 3 طبقه(، ساختمان های متوسط (4 تا 14 طبقه( و ساختما نهای بلند (بیش از 15 طبقه( وجود دارد. ساختمان ها بخش عمده ای از تقاضا برای کفپوش در منطقه است . طبق گزارش  Intelligence BNC Project  12208، پروژه ساختمانی با ارزش تخمین زده شده 4496 میلیارد دلار وجود دارد که در ابتدای مراحل ساخت و ساز )یعنی مفهوم و طراحی( قرار دارد. پروژه های عظیم و با ارزش عبارتند از: پروژه السفار منطقه ای در آل آهسای عربستان سعودی به ارزش 10 میلیارد دلار، شهر جدید سعد العبدالله در کویت به ارزش 4 میلیارد دلار و شهر نواف الاحمد در منطقه سابریای کویت به ارزش 3 میلیارد دلار. هر سه پروژه در مرحله توسعه قرار دارند و انتظار می رود که پس از تکمیل ساخت، تقاضای برای کفپوش و فرش افزایش یابد.

کفپوش ها در پروژه های توریستی تفریحی
بازار ساخت و ساز GCC طی چند سال گذشته به ویژه در امارات متحده عربی و قطر به خاطر آماده سازی برای جام جهانی 2022قطر و2020 Expo امارات درحال گسترش است. هر دو کشور برای پذیرایی و میهمان نوازی از مهمانان و گردشگران، سرمایه گذاری ویژه ای در نظر گرفته است. به دلیل همین سرمایه گذاری ها انتظار .می رود در بازار کفپوش پیشرفتی حاصل شود. بر اساس آمار وزارت گردشگری و بازاریابی امارات متحده عربی، تعداد اتاق های تدارک دیده شده در این پروژه ها تا سال2020 بین 140000، تا160000 اتاق باشد و درحال حاضر نیز بیش از10000 اتاق نیاز به کفپوش دارند. بر طبق گزارش BNC Project Intelligence تعداد   1117 پروژه ساختمانی در مراحل اولیه ساخت و ساز )به معنای دیگر طراحی و کانسپت( در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، با ارزش تخمینی 144 میلیارد دلار وجود دارد.
امارات متحده عربی در حال حاضر حدود 85 پروژه توریستی تفریحی در مراحل اولیه ساخت )یعنی مفهوم و طراحی( از جمله صبحا فردوس در ام ال کواین به ارزش 6.8 میلیارد دلار، در منطقه Mall of Hospitality دبی به ارزش 1 میلیارد دلار و RP One در خلیج تجاری دبی به ارزش 1 میلیارد دلار دارد. در همین حال قطر در راستای فراهم کردن نیازهای ضروری جام جهانی فوتبال 2022، امسال برآورد 45000 اتاق هتل را برای این رقاب تها کرده است. تعدادی از پروژه های مهم تفریحی توریستی در کشور قطر شامل هتل Sofitel در خلیج غرب به
ارزش 150 میلیون دلار و مرکز شهر آرژان دوحه به ارزش 100 میلیون دلار می شود.

کفپوش در پروژه های جزئی چون مراکز خرید
امارات متحده عربی منطقه ای برای خریدهای لوکس محسوب می شود. سال گذشته دوبی شاهد افزایش 26000تر مربع در فضای مراکز فروش بود، امسال 35000 متر مربع و 367 هزار متر مربع در سال  2018 میلادی اضافه خواهد شد. رشد پی شبینی شده در فضای مراکز خرید موجب افزایش تقاضا برای کفپوش خواهد شد. براساس برخی منابع رسانه ای، مراکز فروش عربستان سعودی ممکن است از لحاظ حجم و مقیاس
از امارات متحده عربی عبور کند. عربستان سعودی بزرگترین اقتصاد در خاورمیانه با جمعیت 30 میلیون نفری است که 70 درصد آنها زیر 30 سال سن دارند، که بخش اصلی مشتریان برای مراکز خرید است. بازار عربستان )ریاض( از مکا نهای تجاری قابل توجه است که قرار است در سال 2018 باز شود؛ این بازار فضایی به مساحت 260000 متر مربع برای فروش و فضایی با مساحت 163000متر مربع برای اجاره خواهد داشت. با افزایش فضای اختصاص داده شده به مراکز خرید تولید کفپوش نیز توسعه خواهد داشت.

فعالیت های ساختمانی
بخش ساخت و ساز شهری حدود 16411 پروژه فعال دارد که تقریبا 80 درصد از کل فعالیت های ساخت و ساز در منطقه را تشکیل می دهد. نتیجه حجم بالای پروژه های ساخت و ساز شهری، افزایش تقاضا برای کف پوش را به دنبال دارد.

تجزیه و تحلیل زیر بر اساس داده های پروژه BNC است:
•اکثر پروژه های ساخت و ساز شهری که در امارات متحده عربی هستند تقریبا 54 درصد از کل پروژه های شهری را در میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس تشکیل می دهند. مقادیر گسترده ای از املاک  مسکونی و تجاری احتمالا فرصت های بیشتری را برای استفاده از کفپوش و پارکت ایجاد می کنند.
•عربستان سعودی دومین کشور بزرگ از لحاظ پروژه های ساخت و ساز شهری است که تقریبا 17 درصد از کل فعالیت های ساختمانی شهری در منطقه را تشکیل می دهد. اما با توجه به این که در معیارهای دلار، ارزش پروژه های ساختمانی شهری در عربستان سعودی، تقریبا 32درصد از ارزش تخمینی سرمایه گذاری های ساختمانی شهری در منطقه را تشکیل می دهد. دلیل تنوع  بین تعداد و ارزش پروژه های ساخت و ساز شهری به دلیل چندین پروژه ارزشمند است که در حال حاضر در حال انجام است.

•تخمین زده می شود 63 ٪ از پروژه های ساخت و ساز شهری در حال حاضر در حال ساخت هستند و این نشان می دهد تقاضای ثابت برای کفپوش وجود دارد. همچنین لازم به ذکر است که تخمین زده م یشود که ساخت و ساز شهری به ارزش 252 میلیارد دلار درمراحل اولیه ساخت قرار دارد و زمانی که پروژه ها در جریان است، تقاضای جدید برای کفپوش باز خواهد شد.

نتیجه گیری
بازار کفپوش در خاورمیانه به دلیل حجم بالای پروژه های ساخت و ساز شهری در میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس رو به افزایش است. امارات متحده عربی بیشترین تعداد پروژه های ساختمانی شهری در منطقه را دارد و پس از آن متعاقباً عربستان سعودی است؛ پس از این دو کشور، قطر نیز به سرعت در حال رشد است. بسیاری از پروژه های ساخت و ساز شهری تحت حمایت دولت قرار دارند که انتظار می رود تقاضا برای کفپوش طی چند سال آینده افزایش یابد.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال