راپل چیست؟|آموزش راپل|انواع راپل

راپل چیست؟

راپل فرود آمدن از دیواره های طبیعی (صخره ) و مصنوعی به وسیله ابزار فنی است.راپل در لغت نامه دهخدا به عنوام سلسله جبالی از کوه های کشور شیلی نام برده شده است.این رشته ورزشی که زیر مجموعه ای از ورزش های کوهستان است در عملیات های نظامی و امداد و نجات کاربردهای فراوانی داشته و به طور کلی نقش بسزایی در افزایش اعتماد به نفس دارد.

در شروع :

ابتدا کابلی مناسب به طول 180 متر در بالای ارتفاع بسته و آن را ثابت کنید.بعد طرف دیگر کابل را در پایین ارتفاع با یک شیب ملایم (البته حساب شده) محکم ببندید و از بسته بودن آن اطمینان حاصل کنید.

یک هارنس قوی ( هارنس همان طناب ها یا محافظی است که مانند یک کمربند ایمنی یا صندلی عمل می کند.شخص برای جلوگیری از افتادن آم را دور بدن خود می بندد) که توان بردن دو نفر را دارد روی کابل بسته می شود ( البته در ایران از یک نفر استفاده می کنیم)

ارتفاع از سطح زمین این کابل 36 متر بوده که در انتهای مسیر این ارتفاع بع تدریج کم می شود برای کم شدن سرعت دوباره به سربالایی منتهی می شود. در انتهای مسیر توری قرار داده می شود که جلوی زمین خوردن فرد را گرفته و سپس یک فرد هارنس فرد لیزخورده را باز می کند.

آموزش دقیق و فراگیری فن راپل و کارگاه های اعتماد به نفس و افزایش دانش در این زمینه باعث می شود بهتر و بیشتر از این ورزش لذت ببریم و کمتر با حوادث دلخراش آن روبرو شویم .مهم ترین و بزرگ ترین مسئله در راپل و کارگاه های اعتماد به نفس,  داشتن دانش و اطلاعات در مورد آن است و مسائل دیگر از نظر ترتیب اهمیت بعد از آن قرار می گیرد.

 

انواع راپل :

کارگاه های زیادی را از جمله فرود از دیواره , راپل اس , راپل خشک کن (صندلی و فرشته ) راپل پاندول , راپل کماندویی راپل دوسیم و سه سیم , راپل با بدن , راپل تعجیلی , راپل با ساختن صندلی شانه ای , راپل استرالیایی , و راپل جهت تخلیه فرد دیگری از منطقه است , که به اختصار به آن ها می پردازیم.

 

راپل با بدن:

راپلرو به سمت نقطه اتکا کنید و طناب را در میان دو پا قرار دهید.طناب را از عقب کشیده و آن را از اطراف نشیمنگاه , به طور مورب از اطراف پهلو و پشت شانه ی مخالف عبور دهید. سپس طناب را از دست ترمز که در یک طرف با بخشی از نشیمنگاه می باشد که طناب از آن عبور می کند عبور دهید. با دست ترمز را به سمت پاییین بروید و آرام آرام به سمت پهلو بچرخید.پایی که هم تراز با دست ترمز است همواره مقدم و جلوتر از دست هدایت کننده می باشد . در زوایای تند به سمت خارج خم شوید . پاها را کاملا باز نگه دارید و نسبتا صاف نگه دارید و برای کاهش اسطکاک کمر را نیز راست نگه دارید . یقه یونیفرم را بالا بیاورید تا از خراشیده شدن گردن با طناب جلوگیری کنید دستکش ها را دست کنید و از سایر لباس ها مثل بالشتک هایی بر روی شانه ها و باسن ها استفاده کنید . جهت ترمز کردن به سمت عقب خم شوید و رو به منطقه سنگ بکنید تا پاها به طور افقی باشند بر روی زمین

 

راپل تعجیلی:

راپلبه آرامی به سمت جناحین نقطه تکیه گاه رو آورید . طناب ها را به صورت افقی دور کمر قرار دهید . دست نزدیک تر به نقطه اتکا دست هدایت کننده است و دست دیگر دست ترمز می باشد , برای اجتناب از خراشیدگی دست ها از دست کش استفاده کنید.برای توقف کردن دست ترمز را جلوی بدن بیاورید و طناب را قفل کنید.در همین حال روی خود را به سمت نقطه اتکا برگردانید.از این روش فقط در پرتگاه های صخره ای متعادل استفاده کنید.از مزایای این روش ساده بودن و سریع بودن آن نسبت به سایر متدها مخصوصا زمانی که طناب مرطوب است.

 

 

 

راپل با ساختن صندلی شانه ای :

راپلدر این روش باید رو به سمت نقطه اتکا راپل نموده . طنابی را که از قلاب عبور کرده است را بگیرید.طناب را از بالای شانه بگیرید و از پشت دست مخالف عبور دهید . در پایین آمدن از همان تکنیک مورد استفاده راپل با بدن استفاده کنید. این متد از روش قبلی سریع تر است و کمتر ایجاد اسصکاک می کند و قابل اعتماد تر در هنگام تاریکی شب می باشد.

 

 

 

 

 

 

نکات ایمنی برای اولین فرد اجرا کننده راپل به سمت پایین باید:

1- بهترین مسیر که خالی از سنگ های تیز است را برای طناب انتخاب کنید.

2- با گره زدن خود به طناب راپل خود شخصا به اجرای مهار کردن طناب بپردازید.

3- مسیر را از قلوه سنگ ها و نخاله ها پاکسازی کنید زیرا ممکن است حرکت طناب آن ها را از جا بکند.

4- مطمئن شوید که طناب تا انتهای مسیر می رسد یا جایی که امکان اجرای راپل اضافی وجود دارد می رسد.

5- در هنگامی که طناب از پایین کشیده می شود طناب به راحتی در اطراف نقطه راپل حرکت می کند.

 

لوازم و تجهیزات :

در این ورزش تمام ابزار آلات از بهترین نوع و آلیاژ استفاده می شود که شامل طناب مخصوص , هارنس و ابزار حمایت برای فرود.

 

تغذیه ( رژیم غذایی در راپل )

مقادیر متعادل کربوهیدرات , چربی و پروتئین است. کربوهیدرات پیچیده (نان , غلات کامل , سیب زمینی , برنج , ماکارونی ) , چربی های مفید ( روغن زیتون و گردو )

 

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال