سایبان یکی از انواع متنوع پوشش های پنجره است که برای مدل های گوناگون آن مناسب بوده و می تواند در اشکال مختلف، به تنهایی و یا به همراه پرده های تزیینی مورد استفاده قرار گیرد. از آن جا که برای تهیه سایبان ها اغلب میزان پارچه کمتری (نسبت به مدل های دیگر پرده) مورد نیاز است، می توان برای اهداف کاربردی و تزیینی از آن ها سود برد. استفاده از سایبان ها روشی به صرفه برای پوشاندن پنجره ها است چراکه از آن ها برای طراحی دکوراسیونی بر پایه بودجه ای محدود، انتخابی مناسب می سازد.

سایبان پوششی مقرون به صرفه و زیبا

اولین نمونه های سایبان با اهداف صرفا کاربردی و تنها به خاطر پوشاندن پنجره ها و سد نور شدید آفتاب مورد استفاده قرار می گرفتند. این سایبان ها که اغلب از پارچه های نیمه شفاف،( مانند گاز)، دوخته می شدند، برای حفاظت از پرده های گران قیمت اصلی در برابر نور شدید آفتاب و جلوگیری از رنگ پریدگی آنها بین پرده اصلی و پنجره نصب سایبان انجام میشود. اگرچه دنبال کردن تاریخچه دقیق تغییرات و تکامل سایبان ها کاری مشکل است اما شواهد به جامانده حاکی از وجود دو نوع سایبان متفاوت در قرن هفدهم هستند. یکی به شکل پرده ای ساده که با دو بند در بالا جمع می شده و به صورت والانی در بالای پنجره قرار می گرفته و دیگری یک پارچه چهارگوش ساده و هم اندازه با ابعاد پنجره که به تخته های چوبی متصل و در فرورفتگی قاب پنجره نصب می شده.

در قرن هجدهم فرم سایبان ها کمی پیچیده تر شد و به تدریج جنبه زینتی یافت. مدل های چین دار و والان مانند، تحت عنوان پرده های مدل ایتالیایی، (که امروز با نام سایبان مدل اتریشی شناخته می شوند)، مورد استفاده قرار می گرفتند. در همین زمان مدل های ساده و کاربردی سایبان به یک غلتک فنردار مجهز شدند که بسیار شبیه به نمونه های غلتکی امروزی این سایبان ها بودند.

امروزه مدل های بسیار متنوعی از سایبان ها وجود دارد که می توان از میان آن ها سایبانی متناسب با هر نوع دکوراسیون و سلیقه ای را یافت. مدل های گوناگون موجود امروزی، امکان استفاده از انواع مختلف پارچه ها را فراهم آورده اند؛ از سایبان های کلاسیک مدل رومی با پارچه های سفید نخی گرفته تا سایبان های مدل اتریشی با پارچه های نفیس ابریشمی، یا سایبان های پیلی دار از پارچه های رنگین و طرح دار با خطوط تاشده منظم و مرتب. از لحاظ مدل، سایبان ها را می توان به دو گروه اصلی ساده و چین دار تقسیم کرد.

سایبان های ساده

شامل مدل هایی است که وقتی باز هستند، پنجره را با یک قطعه پارچه مستطیل شکل می پوشانند و زمانی که به شیوه غلتکی یا به صورت چند تای متوالی پارچه، جمع می شوند به صورت نوار پارچه ای باریکی در بالای پنجره قرار می گیرند و امکان ورود حداکثر نور از پنجره به داخل را فراهم می کنند.

سایبان های مدل غلتکی و رومی

این سایبان ها نمونه های بارزی از گروهی هستند که می توانند به منظور صرفا کاربردی و به عنوان حفاظی در زیر پرده های اصلی مورد استفاده قرار گیرند و یا به تنهایی و به عنوان پوشش اصلی پنجره، خصوصا پنجره های کوچک در بخش هایی از خانه مانند حمام و دستشویی و یا آشپزخانه به کار روند. این سایبان های ساده را می توان به اشکال مختلفی تزیین کرد و به جنبه زینتی آنها افزود. از جمله تزیینات مناسب برای این نوع سایبان ها می توان به دوخت نوارهای تزیینی در چهار طرف یا طرفین سایبان و یا نوارهای تزیینی ریشه دار در لبه پایین پرده اشاره کرد. استفاده از چاپ استنسیل بر روی این پرده ها و چاپ طرح های تزیینی به کار رفته در سایر اجزای دکوراسیونی اتاق بر روی آنها روش مناسب دیگری برای زیباسازی این سایبا نهاست. انتخاب پارچه هایی با بافت های متفاوت و جالب توجه نیز خود می تواند بر جنبه تزیینی این سایبان ها بیفزاید، اما بی شک زیبایی و خصوصیت ویژه این نوع سایبان ها « سادگی » است که موجب می شود چه با مجموعه های دکوراسیونی  کلاسیک و چه در فضاهای مدرن، متناسب و زیبا به نظر برسند. این سایبان ها ضمن پوشاندن پنجره و کنترل میزان نوری که از آن به داخل می تابد، فرم و مدل خود پنجره را تحت الشعاع قرار نمی دهند و برای پنجره های مدل دار و زیبا پوششی بسیار مناسب محسوب می شوند. از آنجا که این سایبان ها نسبت به پرده های معمولی و حتی سایبان های چین دار به مقدار پارچه کمتری نیاز دارند، به صرفه تر بوده و روش دوخت آنها نیز سادهتر است.

ویژگی خاص سایبان های چین دار و مدل دار

نمای زیبا و چین های والان مانند منظم و چشمگیر پارچه. سایبان های مدل اتریشی که با مقدار پارچه معادل دوبرابر عرض پنجره تهیه می شوند، به هنگام جمع شدن، والان های کوچک و زیبایی در بالای پنجره تشکیل می دهند.

نمونه دیگری از سایبان های مدل دار،سایبان پیلی دار است که اغلب از دو پارچه به رنگ های متضاد و قابل توجه تهیه می شود و به هنگام جمع شدن پرده، که به وسیله دو ریسمان متصل به دو طرف پرده انجام می شود، پیلی رنگین باز شده و بر زیبایی پرده می افزاید. برای تهیه سایبان های مدل اتریشی بهتر است از پارچه های ساده و بدون طرح استفاده کنیم تا طرح پارچه، مدل نسبتا شلوغ پرده را تحت الشعاع قرار ندهد. پارچه های نخی آهاردار و انواع حریر برای این منظور مناسب هستند.

 به جنس و طرح پارچه هنگام انتخاب آن برای دوخت هر نوع سایبان توجه کنید که با مدل انتخابی شما متناسب باشد تا سایبان، نمایی دلخواه داشته باشد.

سایبان ها همیشه زمانی که طول آنها بیشتر از عرضشان باشد، زیباتر به نظر میرسند از این رو انتخاب سایبان برای پنجره های بلند، نتیجه زیباتری خواهد داشت و بهتر است چنانچه مایلید پنجره ای عریض را با سایبان بپوشانید، به جای یک سایبان بسیار عریض از چند سایبان که در کنار یکدیگر آویزان می شوند، استفاده کنید؛ به خصوص اگر خودِ پنجره از قاب های مجزا تشکیل شده باشد. سایبان های پیلی دار، به ویژه هنگامی که به صورت یک جفت در کنار هم نصب می شوند، زیباترین نما را می یابند. سایبان های مدل اتریشی و سایبان های پیل یدار -هر دو- زمانی که جمع می شوند نیز بخشی از پنجره را می پوشانند. بنابراین انتخاب این مدل سایبان ها برای اتاق هایی که نیاز به دریافت نور طبیعی بیشتری دارند، مناسب نیست و در چنین مواردی بهتر است از سایبان های ساده استفاده کنیم.

به طور کلی بهتر است برای تمیز کردن انواع سایبان از روش خشکشویی استفاده شود. زیرا اندازه پرده نسبت دقیقی با ابعاد پنجره دارد و در صورتی که جنس پارچه از نوعی باشد که بر اثر شست وشو، آب برود و کوچک تر شود سایبان -دیگر- قابل استفاده نخواهد بود.

روش دوخت سایبان ها اغلب بسیار ساده اند و نیازی به تبحر خاصی در خیاطی ندارند؛ اما آ نچه در تهیه و دوخت سایبان ها اهمیت فراوانی دارد، اندازه گیری دقیق، برش پارچه براساس اندازه گیری ها و دوخت تمیز و مرتب آنها است. زیرا سادگی مدل این پرده ها اغلب توجه بیننده را به جزییات آن، مثل خط دوخت کناره های سایبان، جلب می کند. از آن جا که این پرده ها در فرورفتگی قاب پنجره نیز نصب می شوند، اندازه گیری دقیق در تهیه سایبان ها، اهمیت می یابد زیرا کوچکترین اشتباه در صافی خطوط و اندازه آنها موجب درست نصب نشدن پرده و در نتیجه، در وضعیت صحیح قرار نگرفتن سایبان نسبت به پنجره میگردد.

سایبان ها اغلب به وسیله غلتک های فلزی در بالا جمع می شوند و یا با استفاده از ریسمان هایی (که از حلقه های دوخته شده به پرده عبور داده شده و در یک طرف آن جمع می شوند) به بالا کشیده می شوند. نصب آن ها نیز به وسیله تخته های چوبی (که داخل فرورفتگی قاب پنجره یا در بالای آن نصب می شوند)، انجام می گیرد. تخته چوبی مخصوص نصب سایبان باید به خوبی و به طور کامل با پارچه پرده روکش شده پوشانده شود.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال