کفپوش لمینت

بررسی تفاوت های میان مغزی  MDF و  در کفپوش های لمینت                                                            

قيمت و کیفیت كفپوش لمينت تا حد بسيار زيادي متأثر از ويژگي های خاص محصولات مورد نظر است. به عنوان مثال کیفیت چاپ، چفت شدن کامل کفپوش ها به یکدیگر، مواد اوليه مورد استفاده در توليد لمينت و مدت ضمانت توليد كننده برخي از اين موارد است.

اما در ميان تمامي اين موارد موردي است كه معمولاً كمتر به آن توجه مي شود اما تأثير زيادي روي کیفیت لمينت دارد كه آن نوع ورق مورد استفاده به عنوان مغز لمينت است. مغز لمينت از تخته فيبر تشكيل شده است. استحكام و دوام لمينتي كه براي كف استفاده مي شود، ناشي از مغز آن است. در حال حاضر دو نوع تخته فيبر در ساخت كفپوش لمينت مورد استفاده قرار مي گيرد:

MDF  (تخته فيبر با دانسيته متوسط( و HDF (تخته فيبر با دانسيته بالا)  اما سؤالي كه در اينجا مطرح مي شود اين است كه آيا تفاوت هايي كه بين MDF و HDF وجود دارد، روي خريد مشتريان تأثيرگذار است؟

ام دی اف كه از آن با نام تخته فيبر با دانسيته متوسط ياد مي شود، یک محصول چوبي مهندسي شده است كه با تبديل چوب خام به فيبرهاي چوبي و فرآوري آنها توليد مي شود. در توليد MDF ، چوب معمولاً توسط یک دفيبراتور به الياف چوبي تبديل مي شود و سپس فيبرهاي توليد شده، با موم و یک چسباننده رزيني ترکیب مي شوند. فرآيند تشکیل پانل و صفحات MDF ، در دما و فشار بالا انجام مي شود. اكثر كارخانه هاي توليدكننده اين نوع تخته فيبر، از خاك اره چوب در توليد MDF استفاده مي كنند. كاربرد خاك اره در توليد MDF ، استفاده از ضايعات چوبي توليد شده در كارخانه ها را تضمين مي كند.

تفاوت ام دی اف و اچ دی اف

HDF  نيز كه از آن با نام تخته فيبر با دانسيته بالا ياد مي شود، محصولي شبيه به MDF و تخته خرده چوب است، اما نسبت به اين دو فرآورده بسيار متراكم تر، قوي تر و سخت تر مي باشد زيرا HDF از الياف چوب متلاشی شده تشکیل شده است. ساير مراحل اتصال فيبرها به كيديگر در اين نوع تخته فيبر، مشابه فرآیند تولید MDF است.

مقايسه ميان اين دو تخته نشان مي دهد كه HDF  مي تواند تقريباً تا هفتاد و پنج درصد، متراكم تر از MDF باشد. واكشيدگي MDF  در آب، تقريباً دو برابر HDF است  )كه مي تواند به علت واكشيدگي تخته و شكست باشد(. از سويي با توجه به تراكم و دانسيته بالاي HDF ، اين محصول در مقابل عوامل مخرب قارچي و موريانه ها مقاوم است. نكته ديگر قابل توجه افزايش مقاومت سيستم قفل در HDF است. اين افزايش مقاومت سيستم قفل، موجب افزايش سهولت نصب اين نوع تخته خواهد شد و به موجب آن، جداشدن صفحات HDF كه كنار هم قرار گرفته اند به مراتب سخت تر از صفحات MDF مي باشد. به اين ترتيب HDF به گزينه اي مناسب تر نسبت به MDF در توليد كفپوش هاي لمينت تبديل شده است.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال