کفپوش بامبو

خیزران یا بامبو که در زبان فارسی به آن نی می گویند گیاهی چند ساله است که در اصل درخت نیست.بلکه علفی غول پیکر است ساقه های این گیاه در ردیف های متراکم رشد می کنند و حتی می توانند به ارتفاع 40 متر برسند.با توجه به اینکه بامبو محتوی مقدار فراوانی سلولز است و از آن می توان برای تهیه کاغذ و و اشیا مختلفی چوبی استفاده کرد. ساخت کفپوش از گیاه بامبو یکی از مواردی است که طی 15 سال اخیر به آن توجه ویژه ای شده است.وجود مزایایی چون استحکام , مقاومت , ظاهر شیک موجب شده است که این محصول در ردیف محصولاتی با تقاضای بالا قرار گیرددر ادامه قصد داریم به معرفی اجمالی آن بپردازیم.

 

بامبو و استفاده از آن در ساخت کفپوش

بامبو گياهي است که در دامنه کوه ها و تپه هايي که داراي رطوبت 65 تا 90 درصد باشد روئيده يا کشت مي شود. ميزان رطوبت، حرارت موجود در منطقه , نوع خاك، کيفيت و مرغوبيت بامبو را تعيين مي کند  و هرچه ميزان رطوبت و حرارت بيشتر باشد کیفیت محصول نيز بهتر خواهد بود. گياه بامبو محتوي مقدار فراواني سلولز است که مي تواند در تهيه کاغذ، مبلمان و کفپوش مورد استفاده قرار گيرد. کفپوش بامبو يکي از انواع کفپوش های چوبی محسوب مي شود. البته بايد توجه داشت که درحقيقت بامبو يک چوب  سخت نبوده و بلکه نوعي ني است. اين نوع کفپوش مزاياي زيادي از جمله سختي، مقاومت، ظاهر شيک سازگار با کلاس دارد و از طرفی کاملا سازگار با محیط زیست است.

از نظر مقاومت، به سختي چوب بلوط است که  معمول ترين چوب مصرفي براي کفپوش است. البته ممکن است در ظاهر سست باشد، اما در اصل بسيارمقاوم است. مهمترين خصوصيت بامبو اين است که نسبت به ساير کفپوش هاي چوبي کمتر منبسط ميشود و از همين رو براي هر نوع آب و هوایی مناسب است. بامبو به دو رنگ طبيعي بلوند و کهربايي وجود دارد. قطعات کفپوش بامبو مي توانند به صورت عمودي يا افقي بريده شوند. اما ترکيب آن ها در حالت افقي بسيار زيباتر است.

 

بازار فعلي کفپوش هاي ساخته شده از بامبوکفپوش بامبو

در بيش از پانزده سال است که از کفپوش بامبو در سراسر جهان استفاده مي شود، ولي اين محصول به تازگي توانسته تأييديه جهاني را به عنوان کفپوشي منتخب در بازار کفپوش هاي سخت و محکم دريافت کند. بامبو در حقيقت جزء خانواده علف ها محسوب مي شود، ولي زماني که به گياهي کاملا رسیده  تبدیل شود بسيار سفت و سخت تر از انواع چوب از قبيل چوب بلوط و افرا است.

امروزه با توجه به تنوع در اندازه ها و رنگ هاي مختلف کفپوش، کفپوش هاي صيقلي و براق و کفپوش های چند لايه يا يک لايه اين محصول به شکل هاي مختلف در بازار موجود و از تنوع بسيار خوبي برخوردار است.

گونه هاي مختلف کفپوش بامبو شامل: طرح دار، کام  (  grooved  ) و زبانه tongue )   ) یا کام و زبانه متصل به هم است. در حال حاضر مصرف کنندگان نيز آگاهي بيشتري در مورد اين محصول رسيده اند و به اين ترتيب استفاده از کفپوش بامبو بيشتر از قبل مورد  استقبال قرار گرفته است. توليدکنندگان اين نيز مي کوشند تا محصولي با بهترين کيفيت را روانه بازار کنند. براي شناساندن بهتر محصولات در بازاري  که روز به روز در حال پيشرفت است، توليد کنندگان  و توزيع کنندگان کفپوش بايد سطح آگاهي خريداران  خود را در ارتباط با محصولات خودو افزايش دهند و به ارائه گزينه هاي بيشتر و بيشتر بپردازند و همچنين کفپوش هايي با کيفيت بالاتر را پيشنهاد دهند تا بتوانند در بازار رقابتی به موفقیت برسند.

مصرف کنندگان نيز در حال رسيدن به سطحي از  آگاهي در مورد تفاوت هاي موجود در بازار کفپوش  بامبو هستند. آن ها به دنبال محصولي با کيفيت بالا هستند و حتي حاضرند براي تضمين جنسي که خريداري مي کنند هزينه بيشتري بپردازند. آن هاهمچنين به دنبال بامبويي مقاوم هستند که به دچار شکستگي يا پوست رفتگي نشود. توليدکنندگان و توزيع کنندگاني که به نظرات خريداران توجه کرده و به سؤال هاي آن ها

پاسخ مي دهند و همچنين محصولات مورد نظر آن ها را فراهم مي کنند، مي توانند از اين طريق ميزان فروش خود را بالا برده و در اين بازار به موفقيت دست يابند.

از يک ديدگاه تکنيکي، کفپوشي که از  قطعه هاي چسبيده به هم بامبو در لايه هاي عمود بر هم شبيه به تخته لايه ساخته مي شود و سپس طي فرآيندي به قطعه هاي کفپوش برش داده مي شود، بسيار مقاوم است. امروزه در ساخت کفپوش هاي  بامبويي از 4 الي 5 لايه استفاده مي کنند و به اين ترتیب به سختي برابر با psi 1400 دست مي يابند  و اين در حالي است که در 3 سال گذشته، کفپوش های بامبويي قديمي دستيابي به سختي برابر با psi 1000 را ممکن ساخته بودند. چسب ها و روغن هاي جلای با کيفيت بالا که داراي ترکيبات آلي فرار کمي است با هيچگونه انتشار فرمالدئيد ندارند , هدف هایی هستند که بازار به سمت آن ها حرکت می کند.

امروزه خريداران کفپوش هاي بامبوي 5 لايه به  دنبال مزيت مقاومت بالاي اين محصول هستند و از آنجايي  که اين محصولات در طرح ها و رنگ هاي مختلف ارائه مي شود، توانسته با تقاضاي بسيار زيادي همراه  باشد، اما در کنار اين موارد، مصرف کنندگان همچنين خواستار ارائه  مدارکی همراه محصول  مانند گارانتي  و نيز مدارك مشخص کننده کيفيت آن که اين محصول را از ديگر گزينه ها متمايز مي کند، هستند.

پذيرش کفپوش بامبو در سراسر دنياي کفپوش افزايش يافته است و درجه بندي ها و کيفيت هاي مختلفي نيز در بين گزينه هاي پيشنهاد شده وجود دارد. آينده بازار کفپوش بامبو علاوه بر زيبايي و تنوع در طرح، بايد نظر مصرف کنندگان آگاه را هم تأمين کند. در اين بين، توليد کنندگاني بازار رقابتي را خواهند برد که به مشتريان خود ضمانت های لازم را در مورد محصولشان ارائه دهند.

 

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال