کاغذ دیواری

درمورد بسیاری از مسایل دکوراسیون راه حل قطعی، مناسب و زیبا، پوشش دیواری است اگر دیوارها آسیب دیده اند و باید آثار آسیب را مخفی کرد، یا این که می خواهیم اتاق کسالت  باری به چشم جالب بیاید، لازم است کانون تمرکزی طراحی شده و به اتاق اضافه شود. اگر می خواهید خطوط و بافت های خشن یا نامتعارف عناصرمعماری اتاق را نرم و ملایم و عادی جلوه دهید، و سرانجام اگر مانده اید با چهاردیواری خانه و دفتر خود چه کنید تا آرایشی متشخص و بیانگرداشته باشد، راه چاره همه اینها و مشکلاتی ازاین دست در پوشش دیوار نهفته است. با استفاده ازیک کاغذ دیواری زیبا، حسی جدید و مقاومتی بالارا به دیوارهای خانه و یا محل کار خود ببخشید.از نقش های گل دار ظریف تا نقش های بی پروای هندسی، ازسادگی راه راه تا طرح های هنری با پرداخت هایی که طرح و جنس و بافت ویژه ای را تقلید می کنند، همه و همه امکانات و گزینه هایی هستند که در اختیار شماست. به این ترتیب،مشکل این نیست که چگونه به نتیجه دلخواه برسید، بلکه بیشتر این است که چطورازمیان این همه انتخاب، انگشت بر روی گزینه نهایی بگذاریدکه شما را به مقصود خواهد رساند. به رنگ ها ونقش هایی که شخصاً می پسندید فکر کنید و به اهدافی که از دکوراسیون دنبال می کنید.

نصب پوشش ديوار

توجه به جزئیات در کیفیت نصب پوشش دیوار تأثیر زیادی خواهد داشت. در بسیاری از موارد، یک توپ کاغذ دیواری(یعنی کمی بیش از 3/ 5مترمربع)کاغذ دارد. ولی با احتساب بریده ها و نیزضایعاتی ناشی از جورکردن نقش کاغذ، یک توپ کاغذ دیواری اغلب بیش از 2/ 8 متر مربع را نمی پوشاند. برای محاسبه تعداد توپ هایی که لازم خواهید داشت، طول دیوارها را اندازه گیری کنید و این اندازه را در ارتفاع دیوار ضرب کنید. ازاین حاصل ضرب، مساحت پنجره ها و درها و دریچه های دیگررا کم کنید. سپس حاصل را بر 2/ 8 درسیستم متریک تقسیم کنیداگرمساحت کاغذ دیواری روی هر توپ مقداراستاندارد حدود 3/ 5 متر مربع باشد، لازم است که در محاسبات خود طبق عوامل موجود تغییراتی بدهید.فروشنده می تواند شما را راهنمایی کند تا برآوردخود را به رقم دقیق تری برسانید   عاقلانه این است که به لحاظ اشتباهاتی که ممکن است درمحاسبات و اندازه گیری پیش آید و نیز به منظوروصله کردن هایی که بعد از نصب وجود دارد،همیشه یک توپ اضافی هم بخرید. هنگامی که سفارش خود را دریافت می کنید، مطمئن شوید.که رنگ همه توپ ها یکسان است.

آماده سازی ديوارها

برای اینکه کاغذ دیواری به خوبی به دیوار بچسبد،ابتدا دیوار ها را بشویید تا چربی و دوده آن پاک شود، یا این که آنها را به دقت سمباده بزنید پوشش قبلی را در صورتی که از جنس وینیل است، از دیواربکنید. اگرپوشش جدید ازجنس کاغذ است، می توانید کاغذ دیوارغیر وینیل قبلی را نکنید، مشروط بر اینکه کاغذ قبلی همچنان چسبندگی خود را حفظ کند و لبه های دو کاغذ همچنان چسبندگی خود را حفظ کند و لبه های دو کاغذ روی هم قرار نگیرند. پیش از چسباندن،سطحی را که باید پوشانده شود، با چسب مخصوص زیر سازی کنید.

برای آماده سازی دیوار، اگررنگ دیوارروغنی یا نیمه براق است، سطح دیواررا با کاغذ سمباده، زبر و خش دار کنید. با اضافه کردن ملح به چسب محلول درآب که درواقع هم برای بالا بردن غلظت آن و هم درحکم بتونه است، می توانید سطح مورد نظر را زیر سازی کنید. پیش از نصب کاغذ دیواری روی دیواری که تازه رنگ خورده یا گچ کاری شده است، یک هفته صبرکنید. باید یک دور دیوار را بتونه، زیر سازی کنید. دیوار چوبی رنگ شده را باید قبلاً با رنگ ستری روغنی بپوشانید و24ساعت صبرکنید تا خشک شود. سوراخ های روی دیوارها را درست همان گونه که دررنگ کاری معمول است بتونه کنید رویه تزیینات چوبی و گچبری ها را رنگ بزنید و بگذارید تا خشک شود.

شروع به کار

نخستین کار، برنامه ریزی برای تطبیق نقش ها،جورکردن وبه هم انداختن نقش کاغذ دیواری است؛ یا بهتراست بگوییم برنامه ریزی دراین مورد که عدم انطباق درکدام نقطه از دیوارکمتربه چشم می آید. بروز خطای عدم انطباق نقش،اجتناب ناپذیر است؛ چرا که وقتی به آخرین تکه کاغذ دیواری می رسیم، اغلب مجبورمی شویم آن را تا سراولین تکه کاغذ دیواری کوتاه کنیم. برای اینکه تأثیر این خطا به حداقل برسد، همیشه کاررا از جایی که دید کمتری دارد، مثل زاویه دیوارو یا کناردر یا پنجره، یعنی جایی که نقش ناجور،امتداد کوتاه تری حتی تنها چندین سانتی مترازارتفاع دیواررا می پوشاند، شروع کنید.اینک آماده هستید   که اولین تکه را بچسبانید اولین تکه بیشترین اهمیت را دارد، زیرا با نصف آن،تکلیف تکه های بعدی تعیین می شود. اگر تکه اول کاملاً عمودی قرارنگیرد، باقی تکه ها ازتراز خارج خواهند شد و خطای اولیه بیشتروبیشتربه چشم خواهد آمد. برای ایجاد یک راستای    واقعاًعمودی (شاغولی) از شاغولی یا از تراز استفاده کنیدبر روی دیوار به اندازه پهنای کاغذ دیواری از نقطه شروع دور شوید، یا 12 میلی متربه عقب برگردیدو امتداد شا غول را تعیین کنید وعلامت بزنیداولین تکه کاغذ دیواری ازاولین شاغول شروع می شود. اگر نقطه شروع، زاویه دیواراست، کاغذ دیواری را کنج دیوار بگذارید و اطراف آن را خوب فشار دهید. دو تکه اول کاغذ دیواری را به گونه ای بچینید که نقش روی آن ها با هم مطابقت داشته باشد. هر تکه باید چند سانتی متر بلند تر از ارتفاع دیوار باشد.

کاغذ ديواری چسبدار

امروزه اکثر پوشش ها به جز وینیل سنگین به( صورت چسبدار)عرضه می شوند. برای نصب اینگونه پوشش، بریده های نواری شکل کاغذ را دوباره به گونه ای از پایین به بالا لوله کنید که نقش آن رو به تو بیفتد.سپس هر لوله را به گونه ای در ظرف آب قرار دهید که قسمت بالای نوارازظرف بیرون باشد. هنگام نصب،ظرف آب را بر روی زمین درست در جایی که نوارکاغذ دیواری قراراست چسبانده شود، بگذارید. سرنوار را بگیرید و به بالا بکشید و درامتداد شاغول بچسبانید. برای ازبین بردن حباب های هوا، روی کاغذ دیواری را برس یا اسفنج تمیزبکشید. دوباره لبه تکه چسبانده شده را با شاغول بسنجید تا مطمئن شوید که کاغذ عمودی قرارگرفته است سپس با خط کش و کادراضافی کاغذ را ببرید.نوار دوم را با دقت کناراولی بگذارید؛ به گونه ای که لب به لب شوند. بعد از 15 دقیقه با استفاده ازغلتک لاستیکی لبه ها را صاف کنیدچسبی را که از زیرلبه ها بیرون زده است جز در مورد کاغذ هایی که نقش برجسته دارند با اسفنج تمیز پاک کنید.

چسب زدن به نوارهای بريده

 برای اینکه بتوانید پشت کاغذ وینیل سنگین یا هر نوع کاغذ دیواری را چسب بزنید بدون آنکه همه جا به چسب آلوده شود، به هرنوار مدتی زمان دهید تا برای نصب آماده شود از همان چسبی که تولیدکننده کاغذ دیواری توصیه کرده است، استفاده کنید. نوار اولی را بر روی میز چسب کاری پهن کنید؛ به گونه ای که پشت آن رو به شما باشد. چسب را از وسط روبه بالا بر پشت آن بمالید. این نیمه بالایی را که چسب زده اید، از لبه تا وسط نوار برروی چسب خوردگی تا کنید. سعی کنید هنگام تا کردن نیمه بالایی، چروکی در سطح کاغذ ایجاد نشود.حالا نیمه پایینی را چسب بمالید. زمانی که نواراولی را کنار گذاشته اید تا آماده شود، به نواردوم چسب بزنید. اگر برای هر دیوار همه نوارهای لازم را پیشاپیش می برید، پشت هر نوار، بر روی لبه نوار بالای بنویسید: «بالا » و به هر نوار یک شماره بدهید. نوار آماده برای نصب را به این صورت به دیوار بچسبانید و صاف کنید. سپس تای نیمه پایینی را باز کنید، آن را هم بچسبانید و صاف کنید.

دريچه ها و زاويه ها

به هر درگاه و پنجره ای که می رسید، آن را تکمیل کنید، سپس سراغ دیوار بعدی بروید. نواری را که مجاور در یا پنجره است، به گونه ای بچسبانید که کمی از نوار بر روی چار چوب قرار بگیرد. ابتدا کاغذ را بر روی کناره عمودی چار چوب تا کنید وبا تیغ یا چاقوی تیز ببرید. سپس به همان ترتیب به کناره فوقانی و در مورد پنجره به کناره های فوقانی و تحتانی، بپردازید. برای این که بتوانید از پس زاویه ها برآیید، همچنان که به کنج دیوار نزدیک می شوید، فاصله لبه آخرین کاغذ چسبانده شده را تا زاویه دیوار اندازه بگیرید و نوار بعدی را 12 میلی متر پهن تر از این اندازه ببرید. نوار را نصب کنید وبا حاشیه اضافی زاویه را بپوشانید. سپس با شاغول بر روی دیوار دوم راستای قائم را تعیین کنید و نوارآن دیوار را هم به گونه ای بچسبانید که حدود12 میلی متر اضافه ترباشد تا این اضافه، بر روی اضافه نوار قبلی بیفتد. درست درمرکز زاویه این اضافه برهم افتاده را ببرید،سپس    هر لبه را کمی باز کنید تا بتوانید اضافی بریده شده را از پشت هردو نواربکنید. درآخر روی نواری را که به این ترتیب پدید آمده است، غلتکی لاستیکی بکشید.

 

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال