پاکسازی بدن در فصل بهار

 

هر فصل زبان خودش را دارد، اگر با زمستان همراه نشويد، سرما مي خوريد و اگر خوب به صداي تابستان گوش ندهيد، گرمازدگي اش به شما مي رسد، بهار اما در ميان فصول همان خانه تکاني و پاکيزه کردن بدن را از شما مي خواهد. تن تان در اين فصل نياز به کمي توجه و پاکسازي دارد تا به شما سلامتي هديه دهد. براي سالم و چابک بودن همگام با نو شدن و شکوفه زدن درختان، نياز به بدني پاک و عاري از سموم داريد. بدنتان را در يابيد. غذاها، نوشيدني ها و عادات بهاري را به جانتان ببنديد و سرحال و شاداب از زيبايي اين فصل لذت ببريد. در ادامه دکتر سعيد صانعي، متخصص طب سنتي نکات مفيدي درباره شيوه زندگي در بهار مي گويد. براي دانستن فنون سنتي در بهار مطلب زير را از دست ندهيد.
    
    بيماري هاي بهاري را دريابيد
    در فصل بهار بيماري هاي پوستي و حساسيت هاي مختلف مانند آبريزش بيني، عطسه، کهير و خارش بسيار بروز مي کند. سرگيجه، پرخوابي و خواب آلودگي، بيحالي و کسالت، اسهال و استفراغ هم از ديگر علائم پاييزي براي بسياري از افراد است. با توجه به طب سنتي، دليل اصلي اين همه مشکلات در بهار منبسط شدن سمومي است که در زمستان خفته بودند؛ در فصل بهار مواد و اخلاط غذايي که در زمستان به دليل سردي هوا منجمد بودند، در بدن سيار مي شوند و هرکدام بيماري خاصي را ايجاد مي کنند. فصل بهار زمان مناسبي براي دفع مواد زائدي است که در بدن باقي مانده اند. در طب سنتي هر فصل ويژگي هاي خاص و مزاج مخصوص به خودش را دارد . بهار از نظر مزاجي گرم و تر است، به همين دليل غذاهاي سنگين در اين فصل مناسب نيستند. گوشت از جمله غذاهايي است که بايد مصرفش کاهش يابد. بهتر است به جاي گوشت از مواد غذايي با حجم زياد که راحت هضم مي شوند، ميل کنيد. در بهار تا مي توانيد شکم تان را با سبزيجات و ميوه ها پر کنيد تا بدن بتواند فضولات را دفع يا بازيافت کند.
    
    بهاري بنوشيد
    همان طور که بايد به غذاي خود توجه کنيد، نوشيدني ها نيز بايد با توجه به مزاج فصول مصرف شوند. از نوشيدني هايي که براي بهار مناسبند، مي توان به زنجبيل اشاره کرد. زنجبيل را دم کنيد و به صورت چاي بنوشيد تا مواد هضم نشده که در بدن تلنبار شده اند، ذره ذره دفع شوند. شربت آبليمو و شربت نارنج و به، بهاري اند. آب انار هم مي تواند گزينه اي مناسب اين فصل باشد. در گروه نوشيدني هاي خنک، آب هويج و آب هندوانه براي دفع سموم از کليه ها بسيار مفيد است و در گروه دم نوش هاي گرم نيز دم کرده بابونه مي تواند به کمک کليه ها بيايد و به دفع سمومش کمک کند. خوردن دمنوش هايي مانند رازيانه براي خانم ها و ارزن جوش براي آقايان بسيار توصيه مي شود.
    
    آش بار کنيد
    بهتر است در وعده نهار از غذاهايي حاوي حبوبات مانند جوانه ماش و جوانه عدس استفاده کنيد. سبزيجات ديگر مانند يونجه، ريحان، کرفس، کاهو، اسفناج، باميه و کلم ميل کنيد. اين سبزيجات همه و همه در راستاي دفع سموم کارسازند و به سلامت بدن شما کمک مي کنند. اين مواد فيبر بالايي دارند که حجم مدفوع را افزايش مي دهند. مدفوع در حجم زياد درست مانند اسفنج عمل مي کند که تمام سمومات را به خود جذب و از بدن خارج مي کند. کافي است مدتي از اين ترکيبات استفاده کنيد تا از شر رخوت و خستگي رهايي يابيد و احساس سبکي کنيد. آش جو براي اين فصل مناسب است اما توصيه ما به شما اين است که آش جو را هرچه بيشتر بهارانه کنيد و در آن کرفس، کلم، کدو سبز، اسفناج و برگ چغندر بنا به سليقه مزاجي تان اضافه کنيد. براي چاشني هم از آبغوره يا آب تمبر هندي غافل نشويد. اگر تا به حال آش دوغ درست نکرده ايد، وقت آن رسيده است تا دستوراتش را بخوانيد و کمر همت بر تهيه آن ببنديد. آش دوغ در بعضي نقاط کشور مرسوم است که انتخاب مناسبي براي بهار است. آش دوغ غذايي سبک و دافع سموم است و بهتر است نخود، لوبيا و ماش در آن زياد نباشد تا سبزيجات به کار رفته در آن بدن را تميز کنند. تا مي توانيد روغن و چربي را از غذا کم کنيد و فراموش نکنيد که در بهار سراغ کله پاچه نرويد. فرني و حريره بادام هم غذاهايي سبک، ساده و مقوي اند و خيلي هم فضولات ندارند.
    
    حالا وقت چاشني هاست
    چاشني زنجبيل و سير هر دو آنتي بيوتيک هايي قوي به شمار مي روند که انگل ها و ميکروب هاي روده را از بين مي برند. زيره سياه به برنج اضافه کنيد تا سردي و رطوبت آن را بگيريد و مناسب براي فصل مرطوب بهار کنيد. غذاهاي شور، تند يا ترشي ها در اين فصل خورده نشوند که فضولات آنها زياد است. براي مزه دار کردن غذاها مي توانيد از تمبر هندي و آب نارنج استفاده کنيد که همسو با بهارند.
    
    دلخوش کنک هاي بهاري در ميان وعده
    استفاده از سکنجبين را فراموش نکنيد، کاهو سکنجبين هم يکي از غذاهايي است که در بهار بسيار توصيه شده است که خوردن آن در سيزده به در هم زمان ديرينه مصرف آن را اثبات مي کند. اين ترکيب به دفع سموم از کبد و کليه ها کمک مي کند. سکنجبين از ترکيب يک شيريني و ترشي حاصل مي شود به طور کلي واژه سکنجبين از سرکه و انگبين از عسل گرفته شده است که در طب سنتي انواع مختلفي دارد. مويز و انجير در جيب تان بريزيد و به عنوان ميان وعده استفاده کنيد. فلوس نيز در گروه شبه غذاها قرار مي گيرد و به عنوان مسهل مي توانيد از آن استفاده کنيد. فلوس ميوه اي است که اصالتا به کشور هند مربوط مي شود و روي درختي مرتفع رشد مي کند و شمايلي مانند لوله دارد که 30 يا 50 سانتي متر طول دارد. داخل ميوه فلوس پوسته و پره هايي وجود دارند. براي مصرف آن پره ها را خارج کنيد و به ميزان سه قاشق غذاخوري از آن را با يکي دو ليوان آب جوش به مدت پنج ساعت بخيسانيد، سپس صاف کنيد و در زمان ناشتا يا قبل از خواب بنوشيد تا به عنوان مسهلي قوي عمل و بيماري پوستي و کثيفي خون را درمان کند و به ميزان زيادي شما را از شر بيماري هايي مانند جوش صورت، آکنه و دمل که در اين فصل شايع است، خلاص کند.
    
    دو نکته بهاري
    نکته بهاري اول: اگرچه ورزش هميشه توصيه مي شود و رکن جدا نشدني سلامت بدن است، اما اهميت آن در فصل بهار دو چندان مي شود. ورزش به خاطر ايجاد شرايطي براي تنفس بيش از معمول و عرق کردن به دفع مواد رسوب کرده زمستاني کمک مي کند. به همين دليل پياده روي و کوه نوردي را در هواي مناسب بهار در برنامه خودتان بگنجانيد. از طرفي رسوبات با ورزش از طريق انقباض و انبساط ماهيچه ها، عصب ها و تاندون ها کنده و از طريق روده ها و کليه ها از بدن خارج مي شوند.
    نکته بهاري دوم: همان طورکه گفتيم در اين فصل بايد سعي کنيد بدن پاکيزه شود و يکي از کارهايي که بسيار در بهار براي دفع مواد زايد توصيه مي شود، حجامت است. به طور کلي فصد، حجامت و زالو بسيار در بهار رونق مي گيرند و خون دادن نيز راه ميانبري براي پاکسازي بدن محسوب مي شوند. اگر قصد اهداي خون داريد، حتما فصل بهار را انتخاب کنيد تا علاوه بر کمک به ديگران خودتان را نيز از شر بيماري فشار خون و مشکلات زيادي رهايي دهيد.
    

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال