از 11 سپتامبر به بعد متخصصان امنیت داخلی ایالات متحده از جمله ارتش و موسسه ملی ایمنی و سلامتی شغلی در ایالات متحده , فیلتراسیون  یا تصفیه هوا با بازدهی بالا را در دستور کار قرار داده , که پاک سازی شیمیایی هوا را نیز شامل می شود که به گلوله نقره ای مشهور است.اساس این ایده مبتنی بر استفاده از سیستم  HVAC  ساختمان به عنوان سد دفاعی نهایی برای حفاظت ساکنان ساختمان در برابر خطرات زیست محیطی هوایی است.

 

تعمیر و نگهداری پمپ در تهران

تعمیر و نگهداری موتورخانه تهران

تعمیر و نگهداری تاسیسات تهران

تعمیر چیلر در تهران

در این مقاله به صورت خلاصه مزایای عملکرد فیلتراسیون ذرات و پاکسازی شیمیایی هوا ( FAC  ) مورد بحث قرار می گیرد و محدودیت های آن بررسی می شود.کاربران می توانند با استفاده از دانش به دست آمده در رابطه با انتخاب , استفاده و بهره برداری از این سیستم ها برای تحکیم حفاظت ساختمان هایشان , تصمیم آگاهانه اتخاذ کنند.

حفاظت ساختمان

پیشنهادات زیر بر اساس استانداردهای طبقه بندی نشده ایالات متحده و به منظور استفاده در هنگام بروز خطرات شدید در شرایط میدان جنگ می باشد و در ساختمان های در معرض خطرات نیز قابل استفاده اند. اساس این دستورالعمل موارد زیر است:

 

فیلتراسیون  HEPA

HEPA برای کنترل ذرات جامد مانند هاگ های قابل تنفس یا ذرات رادیو اکتیو استفاده می شود . این فیلتر ها به فراوانی در اتاق های تمیز , اتاق های عمل بیمارستان ها و فضای تولید محصولات الکترونیکی و دارویی استفاده می شوند.

بازدهی تصفیه HEPA , 99.97 درصد از ذرات بزرگتر از0.3 میکرون است. در زمان تولید این فلترها در جنگ جهانی دوم , این اندازه , پر نفوذ ترین اندازه ذره بود . اما اکنون معلوم شده که این حد اندازه به 0.2 میکروم نزدیک تر است و به این معنی است که بازدهی فیلتر در هر دو سمت حد اندازه افزایش می یابد.این سطح بازدهی قابل مقایسه با طبقه بندی با نام  MERV  است . فیلترهایی از این نوع وجود دارند که بازدهی آن ها حتی از این مقدار بیش تر است و 99.999 می باشد که به MERV 20 موسوم هستند.

پاکسازی هوا با HEGA  (جاذب گازی با بازدهی بالا)

HEGA برای کنترل مولکولی شیمیایی گازهای شیمیایی صنعتی  TIC  یا گازهای جنگی به کار می رود.

HEGA از یک کربن (زغال ) مخصوص , موسوم به  TEGA – ASZM  استفاده می کند که برای کنترل نوعی گاز خاص جنگی طراحی شده است.

فیلتر شیمیایی از چیدمانی نگهدارنده ها و جاذب ها یدیگر مانند کربن تصفیه نشده , آلومینای فرآوری شده با پرمنگنات یا مخلوطی از جاذب ها که برای کنترل بو , کنترل آلودگی و کاربردهای صنعتی استفاده می شوند بهره می برند. هر دو فناوری از کارهای انجام شده در جنگ جهانی دوم که برای دفع ید رادیواکتیو اطراف راکتورهای هسته ای به کار می رفتند حاصل شده اند.

پیش تصفیه صحیح

پیش تصفیه , طول عمر اجزای کارآمد را افزایش می دهد. فیلترهای با بازدهی کم و هزینه پایین در بازه 6 MERV تا 13 به عنوان پیش فیلتر استفاده می شوند. به همین ترتیب , فیلترهای شیمیایی ارزان قیمت و کم بازده می توانند طول عمر کارتریج های HEGA را کنترل یا افزایش دهند.

پایش ما از عملکرد و کارایی مداوم این سیستم ها مطوئن می کند . فشارسنج ها و کارتریج های نمونه گیری , کارایی جریان هوا را پاییده و زمان بهینه تعویض را تعیین می کنند.

گیرش کامل هوا نیز به همین اندازه اهمیت دارد زیرا ما را مطمئن می کند که تمام هوای وارده به ساختمان با  FAC تصفیه می شود.

بنابراین گیرش کامل هوا , فضا را از منبع آلودگی خارجی تفکیک می کند.هرچند این نشان می دهد که هوای خارجی منبع اولیه و اصلی است اما حداکثر حفاظت با انجام تصفیه هوای برگشت یا مخلوط به دست می آید. چون نفوذ اتفاقی به داخل یا رها شدن ناگهانی آلودگی در داخل یک منابع احتمالی آلودگی است.

ایجاد فشار مثبت در ساختمان با حفظ فشار 5 تا Vpa  خطر نفوذ آلودگی به ساختمان را به حداقل می رساند . این مقدار غالبا بر فشار معمولی باد بر پوسته ساختمان کافی است.

پناهگاه ایمن می تواند توسط این دستورالعمل ها ی مشابه برای فیلتراسیون و ایجاد فشار مورد استفاده قرار گیرد . البته اگر منطقه خاصی در ساختمان به عنوان منطقه پر خطر مشخص شده باشد.

کنترل واقعی توسط کارفرمایان:

واقعیت این است که در اغلب ساختمان های موجود این کنترل های نهایی و بهینه ممکن یا عملی نیستند . در موارد دیگر ارزیابی و تعیین ریسک نیاز به حفاظت شدید را نشان نمی دهد و تنها تقویت نسبی مطلوب است . بحث زیر در راستای کمک به مالکان یا کارفرمایان ساختمان ها برای کمک به افزایش مقاومت ساختمان آن ها در برابر آلودگی های هوا و انجام بهترین فعالیت ها با توجه به محدودیت های خاص آن هاست.

واقعیت اول : گیرش هوا

واقعیت آن است که کارایی دستگاه فیلتر هوا , به گیرش کامل هوا بستگی دارد . این کار با تهویه هوا شروع می شود چون تمام هوایی که وارد ساختمان می شود باید تصفیه شود . گیرش هوا , سیستم هوای برگشت را نیز شامل می شود که ممکن است برای تغییر میزان کنترل هوا وارد کانال بشود یا نشود.

سیستم های برگشت بدون کانال , حداقل کنترل را ایجاد می کند . همچنین رابط سیستم هوای خروجی غالبا می تواند با موانع فشار تداخل پیدا کند و سبب شود که فضا یا ساختمان تحت فشار منفی قرار گیرند حتی اختلاف فشارهای کوچک چند پاسکالی نیز می تواند ناحیه بندی و مسیر مورد نظر برای هوا را منتفی کند.

بنابراین نقش دود کش و عمل پمپاژ شفت آسانسورها را باید مورد توجه قرار داد . موقعیت سیستم های فیلتراسیون مهم است ( چه هوای خروجی , هوای برگشتی , هوای ترکیبی یا هوای مخلوط باشد) این امر در اندازه گیری , بازده و تعیین طول عمر نیز دخیل است.

ناحیه بندی و مکان نیز به ویژه وقتی اهمیت دارند که فضای خاصی در تاسیسات به عنوان پناهگاه امن انتخاب شده باشد. این فضا باید کاملا از بقیه ساختمان تفکیک شود و با فیلتراسیون مستقل تصفیه گردد تا از ساکنان ساختمان به صورت موقت در هنگام ضرورت محافظت نماید.

گیرش هوا موضوع سپتامبر مجله ashrae  با عنوان ( تهویه و ایجاد فشار در ساختمان به عنوان ابزار ایمنی ) بود که نویسنده آن دکتر اندی پرسلی بود و در آن خوانندگان می توانند ماهیت میان بر کردن هوا و نشتی در اطراف ساختمان را هرچه بیشتر درک کنند.

واقعیت دوم : شناخت مشکلات هزینه ای

احتمالا دشوارترین واقعیت فراروی مالکان و طراحان ساختمان ها , مشکلات اندازه و هزینه است. این سیتم های فیلتراسیون بسیار بزرگ هستند و فضای بیشتری نسبت به کل هوارسان اشغال می کنند و تا ft 15 ( 4.6 متر ) عمق دارند و این به خاطر مقدار جریان هوا , عمق کارتریج ها و فضای دسترسی برای تعمیر است.

این امر به خاطر شرایط افت فشار بالای کارتریج های  HEGA  و HEPA  اجباری است و سرعت هوای پایین در fpm  250 ( m 1.3 ) نیاز دارد که اندازه مقطع فیلتر را دوبرابر می کند.با وجود این هنوز افت فشار کل سیستم در بازه های 1500 تا pa  2240 است به احتمال زیاد , هزینه های انرژی HVAC  را سه برابر م یکند.

هزینه اول از 23 تا 30 دلار بر متر مربع بیشتر است و هزینه فیلتر و استقرار , هزینه اتاق تاسیسات , هزینه های تایید عملکرد و اصطلاحات مربوط به هوارسان برای سازگاری با افت فشارهای بالاتر را شامل می شود . سپس هزینه های تملک تملیک و بهره برداری را داریم که می تواند هزینه را از چند ینی در cfm به چندین دلار در هر cfm برساند . خبر خوش اینست که این هزینه ها با صرفه جویی حاصل از تمیزی سیستم و بهره ی حاصل از کارایی مربوطه یعنی بهبود بهبود IAQ  و بهره وری افزایش یافته ی ساکنان جبران می گردد.

مزیت دیگر این سیستم آن است که این هزینه ها بر اساس بازدهی و پیچیدگی سیستم , می تواند افزاینده باشد.یعنی اینکه کمتر بشود اما قابل قبول با هزینه های بسیار کمتر انجام بشود.

 

واقعیت سوم :  FAC  یک فن و یک ابزار کم استفاده است.

فیلتراسیون در ساختمان های تجاری رایج نیست مگر در ساختمان های خاص مانند موزه و سالن های مونتاژ , مراقبت های بهداشتی و اتاق های تمیز

بنابراین اغلب کاربران از فناوری فیلتراسیون و به ویژه فاز گاز مطلع نیستند هرچند استاندارد 5205 از سال 1999 به بعد منتشر شده است اما حاصل آن یعنی  MERV توسط تعین کنندگان استفاده نمی شود. حتی در مورد فیلتراسیون گاز وضع بسیار بدتر است .زیرا برای فیلتراسیون شیمیایی , یک روش آزمون مورد پذیرش صنعت وجود ندارد. از آن جا که این محصولات در ساختمان سازی زیاد استفاده نمی شود . مزایا و ارزش کلی آن ها به خوبی توسط مالکان و طراحان ساختمان ها درک نشده است.

واقعیت آن است که فیلتراسیون , یک موضوع مربوط به نظافت است و مدیریت تاسیسات , از ماهیت اصلی پاکسازی هوا در رابطه با ایمنی حیات و امنیت چندان آگاه نیست.

واقعیت چهارم : نقش فیلتراسیون در بازده ناچیز و اندک است.

به عنوان نمونه ای از هنر فیلتراسیون , درک این واقعیت بسیار حائز اهمیت است که درست مانند رقیق سازی , فیلتراسیون نیز نسبی است . حتی اگر HEPA  دارای نفوذ 0.03 میکرن در هر فوت مکعب ( 35.3 میلیون ذره در هر 3 m ) در هوای خارجی وجود دارد و 300 ذره در ( 106000 ذره در m3)  ft3  نفوذ می کند. در یک سیستم  cfm  100.000 ( 47190 i.s  ) این نفوذ کلا برابر 30 میلیون ذره در دقیقه است.

فیلتر HEGA  با فابلیت گیرندگی کامل , شاید بتوانند تمام یک نوع مواد شیمیایی خاص با غلظت خاص , در یک دوره زمانی بگیرد اما  دیگر  مواد شیمیایی با غلظت های بالا در طولانی مدت می توانند به طور بالقوه ای موجب خرابی بستر فعال گردند. بنابراین HEPA  و نه HEGA حفاظت مطلق یا کامل را به عمل نمی آورند.

هرچه بار غلظت چالش انگیز بالاتر باشد , نفوذ آلودگی بیشتر است. اگر آلودگی به صورت اسپور بیماری زا مسری باشد مشکل می تواند بسیار حاد شود.

اما این نفوذ به وسیله پاکسازی مجدد هوای برگشت , همانند وضعیت پناهگاههای امن قابل کنترل است . اما اگر هوا باید با یک بار گذر تصفیه شود مانند تصفیه هوای خروجی , بازده گیرایی ذرات در فیلتر , نقطه نفوذ و طول عمر به شدت مهم می شود.

بازدهی جزئی MERV 16 و فیلترهای دارای بازدهی کمتر شروع می شود . کارایی این فیلترها تابعی از نسبت اندازه ذره می باشد. واقعیت بازده جزئی این است که افزایش بازدهی , سبب افزایش ایمنی افراد و افزایش هزینه می شود.

واقعیت پنجم : قالب درزگیرها معیوبند

غالب سیستم های فیلتراسیون نصب شده در ساختمان های تجاری , درزگیرهای معیوبی دارند که بازدهی و کارایی را کم کنند. بنابراین نقش درزگیرفیلتر و انسجام آن در کارایی سیستم فیلتراسیون بسیار حائز اهمیت است.

دستگاههایی که از کنار فیلترشان جا می خورند چه ساخت کارخانه باشند و چه توسط پیمانکار در محل ساخته شوند. بدترین نوع هستند حتی بازشدگی های کوچک , ترک ها ی فضای تهی درصد بالایی از جریان هوا را رد می کند. اطلاعات نشان می دهند شکاف هایی بین 0.25 تا 0.5 اینچ ( 6 تا 13 میلی متر ) رایج هستند و این نشتی ها می توانند تا 18 درصد جریانهوا را از خود عبور دهند اگر این مقدار عبوری کافی باشد افزایش بازدهی فیلتراسیون در پایین دست قابل تشخیص نخواهد بود.

در حقیقت بازدهی افت می کند زیرا حتی به سبب افزایش افت فشار , دبی عبوری غیر مجاز به خاطر خرابی درزگیر باز هم بیشتر می شود. عواملی مانند عمر واشر درزگیر , فشرده شدن و از دست رفتن خاصیت ارتجاعی , سایش و شل شدگی , درزگیر را خراب میکند.

در فیلتر های نوع کارتریج یا خشابی بین قاب فیلترها , واشر وجود ندارد که موقع نصب در محیطی مرطوب کاملا خراب شده یا تغییر شکل می دهند. سیستم های نگه دارنده درزگیری می شوند و گیره های نگه دارنده به ندرت کار نمی کنند یا دچار فرسودگی و خوردگی می شوند این عیوب در درزگیرها , سبب کاهش شدید کارایی و سیتم فیلتراسیون می شود و باید برای افزایش بازدهی , این مشکل را حل کرد . رفع مشکلات و عیوب درزگیر باید تنها جایی باشد که در آن برای تقویت فیلتراسیون پول خرج شود.

 

واقعیت ششم : درک ارزش فیلتراسیون

 برای درک کامل ارزش فیلتراسیون , کاربران باید کل هزینه ای را که در محصولات فیلتراسیون خرج می شود را بشناسند . هزینه انرژی زیاد و از دیگر عوامل مربوطه بیشتر است. هزینه نیروی انسانی بیشتر , تحت تاثیر عمر فیلتر و الگوی تعویض و پیچیدگی روند انهدام آن است.بنابراین هرچه طول عمر فیلتر بیشتر باشد ساعت کار هم کمتر و هزینه در واحد زمان نیز کاهش می یابد.

هزینه انهدام فیلترای آلوده به مواد خطرناک می تواند از هزینه اولیه سیستم بسیار بیشتر باشد . تعویض فیلترهای آلوده ی  HEGA – HEPA   غالبا نیامند آزمون و تایید مجدد یکپارچگی ساختاری درزگیر است.کم اهمیت ترین عامل هزینه اولیه یا قیمت فیلترهاست.

خلاصه واقعیت های مذکور

در تصمیم خرید باید سیستم فیلتری را مورد توجه قرار داد که بیشترین دوام را داشته باشد . به حداقل انرژی نیازمند باشد و هزینه و نیروی کار برای تعویض آن حداقل باشد.بنابراین کارتریج فیلتری که دارای مساحت بالا یی است , بیشتر عمر می کند و افت فشار آن کمتر است اما هزینه دوبرابر می شود ولی با وجود این به خاطر ارزش طول عمر , خرید آن به صرفه است.

 

استفاده بیشتر از سیتم های موجود

اغلب مالان ساختمان های موجود دارای فضای مکانیکی محدود و  ظرفیت پایین دبی هوا و نیز بودجه محدود است . بنابرایت واقعیت فراروی آن ها این است که نمی توانند از بهترین سیتم فیلتراسیون استفاده نمایند یا شاید خطرات فراروی آن ها , نیازی به حفاظت به این شدت ندارد . خوشبختانه جنبه بازدهی جزئی فیلتراسیون , گزینه های رو به ازدیادی را پیشنهاد می کند که مقیاس و عملکرد آن بر حسب شرایط افت فشار , هزینه , بازدهی و فضا را کنترل می کند. بازدهی فیلتراسیون ذرات تا  MERV 16  موجود است و می توتن آن را در هوارسان های معمولی , بدون تغییرات گران قیمت یا اساسی و به صورت موفقیت آمیزی استفاده کرد . حتی جاذب های فاز گازی با بازدهی متوسط نیز وجود دارند و می توان از انواع جاذب های انتخابی یا ترکیبی از انواع جاذب ها , مانند آلومینای فرآوری شده با پرمنگنات پتاسیم , کربن و کربن فرآوری شده با معرف استفاده کند.

بنابراین , مالکان ساختمان اگر به دنبال افزایش میزان فیلتراسیون باشند , باید بتونند از آن استفاده کنند. اکنون در مورد این امر صحبت می کنیم که چگونه مالکان ساختمان ها می توانند از قدرت فیلتراسیون خارج از توان سیتم موجود موجود خود استفاده کنند.

درزگیر همه چیز است

اولین و موثرترین هزینه زمانی و پولی , درزگیر فیلتر است . درزگیرها , درزبندها و واشرها بسیار اهمیت دارند . در کارتریج فیلتر , نگهدارنده , دریچه بازرسی و در هوارسان این وسیله استفاده می شود. به این ترتیب افزایش تمیزی موثر در پایین دست فیلتر میتواند تا 20 درصد افزایش یابد. افزایش بازدهی فیلتراسیون بدون هوابندی و درزگیری صحیح امکان پذیر نیست.

 

کنترل و پایش :

سیستم بعد از درزگیری باید کنترل شود و بر اسا دبی جریان هوای موجود تعویض شود. فیلترهای 50mm  چین دار یا پلیسه ای به صورت فصلی طبق پیشنهاد سازنده تعویض می شوند. اما کنترل و پایش جریان هوا , کار تعویض را 6 ماه یک بار یا بیشتر انجام می دهد که 100 درصد افزایش در عمر و هزینه است .

 

ارتقای فیلتر در حد امکان :

اگر پلیسه های 50 mm در قاب نگه دارنده ای که از جلو جا می خورند نصب شوند جایگزینی آن ها با کارتریج های 100 mm  مشابه عمر آن ها را بیش از 2 برابر می کند و در بیش از نصف هزینه انرژی آن ها نیز صرفه جویی می شود .

پلیسه 5-6 MERV  رایج که با پلیسه 8-11 MERV  جایگزین شده است در بازدهی بیش از 40 درصد امتیاز را در ذرات 3 میکرون دارد . این پلیسه های تقویت شده جدید با هزینه ناچیز و افت فشار کمتر به وفور در دسترس هستند .

اگر نگهدارنده ها بتوانند کارتریج 100 mm  را  در خود نگه دارند با استفاده از فیلترهای دارای مینی پلیسه با مساحت سطح بالا از 15-12 MERV  استفاده کنید تا بازدهی بهتری را با فضای کم به دست آورید.

وقتی فیلترهای دارای بازدهی متوسط  MERV  تا 12 نصب می شوند از کارتریج های مینی پلیسه 13-14 MERV  استفاده کنید تا با افت فشار کم یا فضای کم بتوانید بازدهی لازم را بدست آورید.

اگر ارزیابی ریسک شما نشان دهد که به حفاظتی فراتر از 14 MERV نیاز دارید . در آن صورت مینی پلیسه 16 MERV بازدهی نزدیک به  HEPA  بیشتر از 98 درصد را در یک میکرن ایجاد می کند . ویژگی اصلی این کارتریج آن است که در افت فشار اولیه  Pa  150 در 2.5 m.s  کار می کند. بنابراین می تواند در سیستم های نگهدارنده مشابه 14 MERV و با مصالحه ناچیز بر سر طول عمر , فضای اتاق و افت فشار نصب شود.

 افزایش مساحت سطح

هرموقع امکان داشته باشد از فیلتری با بالاترین مساحت سطح ممکن استفاده کنید , این عدم تناسب , بازدهی را بیشتر می کند و کاهش مصرف انرژی را در پی خواهد داشت .

استفاده از پیش فیلتر تنها در صورت نیاز

برای تقویت و حفاظت از فیلترهای نهایی  HEGA و HEPA  گران قیمت از فیلترهای محافظ استفاده کنید تا بتوانید ذرات بزرگ و گازهای غلیظ را تصفیه کند.

این امر سبب حفاظت از کارایی و طول عمر این سیستم ها می شود . بنا بر تجربیات به دست آمده از تحقیقات میدانی شخصی و شواهد موجود , یکی از پیش فیلترهای کم هزینه و محافظ ذرات ,  13 MERV است.

فیلتر محافظ بسیار مفید , کم هزینه و عملی برای کارتریج های HEGA با بازدهی بالا با ترکیب آلومینای فرآوری شده با پرمنگنات – کربن یا کربن در یک زمینه یا پارچه ای می باشد.هر دو فیلتر محافظ کارتریج هایی دارند که در بازه افت فشار مجاز کار می کنند . علاوه بر این , این فیلترها به پیش فیلتر بیشتر نیاز ندارند.

هر موقع امکان داشته باشد پیش فیلترها حذف شوند.

با وجود بحث های قبلی , پیش فیلتر بیشتر  , در فیلترهای با بازدهی متوسط , می تواند به معنی هدر دادن پول , نیروی کار , فضا و انرژی باشد. . بدیهی است سطوح مبدل حرارت , نیازمند حفاظت هستند اما تا وقتی که با سنگین غیر معمول آلودگی در هوای خارجی وجود دارد . افزایش طول عمر با بازدهی متوسط , هزینه طول عمر اضافی پیش فیلتر را توجیه نمی کند.

استفاده از SIP

برای ایجاد حفاظت بیشتر در فضاهای کوچک و تفکیک شده , یک پناهگاه در محل SIP را در نظر بگیرید . این امر می تواند به شکل دستگاه هوارسانی باشدکه به یک منطقه ایزوله شده سرویس می دهد و با یونیت های SIP کارخانه ای خودکفا باشد که تمام اجزای ضروری فیلتر در محفظه دمنده خودکفا را شامل می شود و قادر به توزیع هوا در یک منطقه امن است.

هرچند هزینه SIP بر cfm از سیستم های مرکزی بیشتر است اما SIP گزینه ای ساده و به صرفه تری برای ایجاد یک پناهگاه امن کوچک تر است و نیازی به تصفیه کلی ساختمان نیست . به همین ترتیب دستگاههای آماده به کار می تواند در تمامی فرآیندهای فیلتراسیون حاضر باشند تا هوای برگشت داده شده در وضعیت اضطراری را تصفیه کنند. ضعف این دستگاهها هنگام روشن شدن آن ها معلوم می شود که البته می تواند بسیار دیر باشد.

 

تاسیسات سرمایه ای جدید

هنگام مواجه شدن با ساختمان های جدید نوسازی یا هنگام ضرورت ایجاد تغییرات مکانیکی طبق ارزیابی ریسک صورت گرفته پیشنهادات زیر درباره تاسیسات سرمایه ای جدید می تواند بسیار حائز اهمیت باشند.

شروع کار با ارزیابی ریسک

براساس ارزیابی ریسک , آسیب پذیری وسایل و بازدهی آن ها را انتخاب کنید . می توان با توجه به اهداف کاری نوع و بازدهی مناسب فیلتراسیون را انتخاب کرد.

درزگیرهای سرخود

قطع نظر از انتخاب درزگیر صحیح , روی درزگیر مناسب سیستم فیلتر , تمرکز کنید . این کار باید دقیق و به صورت به صرفه نصب شود.

امکان افزایش کارایی

باید دانست که فیلترهای گازی و ذره ای , امکان افزایش کارایی را مطابق با مدل های ریسک در معرض آلودگی ارائه کنند.

توجه به هزینه

صریحا به موانع یا دروازه های بین 17 MERV و 16 SIP توجه کنید . این افزایش کارایی سبب جهشی اندک در اندازه فیلتر , هزینه , افت فشار , انرژی و هزینه کاری می شود.

استفاده از هزینه طول عمر:

از تحلیل طول عمر استفاده کنید و بر اساس ارزش کلی سیستم و نه هزینه اولیه انتخاب را انجام دهید.

استفاده از استاندارد 62 ASHRAE

  استاندارد 2004 – 6201 ASHRAE/ ANSI  از نقطه نظر ترقیق , به کیفیت هوا می نگرد. اما اظهار می دارد که کنترل الاینده های مشابه با فیلتراسیون و طبق روش کیفیت هوای داخل قابل انجام است. این روش در موقع استفاده از فیلتراسیون امکان کاهش تهویه را می دهد.

از آن جا که برای امنیت ساختمان , به تقویت فیلتراسیون و پاکسازی هوا نیاز داریم . هم زینه های کاری و هم سرمایه ای را می توان از طریق روش  IAQ  در موقع نوسازی یا ساخت ساختمان های جدید در فرآیند مقاوم سازی کاهش داد . کاهش هوای خارجی از جانب امور مربوط به  ایجاد فشار و تقویت محدود می شود. اما کاهش تهویه اضافی با روش IAQ نیز ممکن است و سبب کاهش زمان قرار گیری در معرض چالش های بیولوژیکی , شیمیایی خارجی می شود.

اندازه بزرگ تر , اندازه بزرگ تر و اندازه بزرگ تر

هر موقع امکان داشت سیستم فیلتر را بزرگ تر کنید تا به همان انسبت جریان هوا , در کارتریج های فیلتر کمتر شود و افت فشار کمتر , کاهش انرژی , افزایش طول عمر و افزایش ظرفیت تصفیه کنندگی با اثر مثبت بر هزینه طول عمر می شود.

به دقت فناوری جدید را ارزیابی کنید

فناوری های نوظهور کنترل آلودگی را باید در هنگام نوسازی یا ساخت و ساز جدید مورد توجه قرار داد اما نباید جانب احتیاط را از دست داد. مثلا هنگام استفاده از  UAGI  یا تشعشع میکروب کش  UV  همراه با فیلتراسیون  HEPA  شاهد تقویت میزان کنترل آلودگی بوده ایم . تیم طراحی باید درمورد استفاده از محصولات غیر مصوب سیستم , قطع نظر از ادعاهای موجود در مورد آن ها دقت لازم را داشته باشد زیرا مساله ایمنی جانی است.

نتیجه گیری

نگارنده معتقد است فیلتراسیون می تواند گلوله ای نقره ای برای بهبود حفاظت محیط زیست هوایی تاسیسات شما باشد . البته اگر بتوانید واقعیات ساختمان خود را درک کنید. اگر بتوانید فناوری های جدید فیلتراسیون را بشناسید و اگر بتوانید چگونگی بهره مندی کامل از فیلتراسیون های نو را درک کنید.. فیلتراسیون می تواند گلوله ای نقره ای برای نیل به اهداف ایمنی و تصفیه شما باشد. این اهداف همان طور که می دانید ساختمان شما را به پناهگاه امن و ایده آل برای حفاظت افراد و ایجاد بهره وری در کیفیت هوای داخل و افزایش بازدهی کاری سیستم تبدیل می کند.

 

 

بانک اطلاعات مشاغل مجموعه