ایا دمنوش لاغری تاثیر دارد

به مروز زمان و با تغيير سبک زندگي و ماشيني شدن آن، بيماري هاي چاقي و متابوليک مانند ديابت بيشتر مي شود. آمار چاقي و اضافه وزن نيز از آن دسته مشکلاتي است که در کشور ما بشدت رو به رشد است. به طور طبيعي زماني که بيماري شيوع پيدا مي کند، درمان هاي متفاوتي براي آن پيشنهاد مي شود. از طرفي لاغري، از نظر بسياري افراد زيبايي محسوب و همين باور باعث مي شود عده زيادي به دنبال راه هاي سريع کاهش وزن باشند. امروزه استفاده از دمنوش لاغری يا شيوه هايي از اين دست براي کاهش وزن بسيار تبليغ مي شوند. اين که استفاده از دمنوش ها کجاي فرآيند کاهش وزن جاي مي گيرند و کمک کننده هستند يا خير سوالي است که دکتر حسين ايماني، متخصص تغذيه و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در اين باره بيشتر توضيح مي دهند.
    
    تلخي حقيقت دمنوش ها
    متاسفانه با افزايش تقاضا براي کاهش وزن، برخي افراد دست به سوءاستفاده در درمان مي زنند که ادعاي لاغري با مصرف دمنوش ها نمونه اي از آنهاست. در هيچ کتاب علمي نوشته نشده است با نوشيدن دمنوش مي توان وزن کم کرد. در همه کتاب هاي پزشکي دنيا اولين و موثرترين شيوه کاهش وزن، استفاده از رژيم غذايي مناسب است. البته در شرايطي که فرد دچار مشکل يا بيماري خاص است يا سطح سوخت و ساز بدنش کم است، متخصص از مکمل هاي مجاز براي لاغري استفاده مي کند. بايد توجه داشت مکمل ها تحت تائيد وزارت بهداشت باشند و فقط از محل هاي مجاز فروش دارو يعني داروخانه ها تهيه شوند. در نهايت مي توان در کنار رژيم غذايي با فعاليت و ورزش مناسب، روند کاهش وزن را افزايش داد، اما باز هم تاکيد مي کنيم مهم ترين و موثرين کار براي کاهش وزن، رژيم غذايي مناسب است.
    
    اشتهايي که کم نمي شود
    گاه توليدکنندگان دمنوش هاي گياهاني مدعي مي شوند چاي هاي گياهي مي توانند باعث کاهش اشتها شوند. در پاسخ به اين ادعا بايد گفت مصرف برخي نوشيدني هاي گياهي مانند چاي سبز يا ترکيبات کافئين دار بدون شکر مي توانند در اين زمينه تاثير گذار باشند. همه اين نوشيدني ها به اصطلاح اثر همونوژيک دارند، يعني سوخت و ساز را بالا مي برند. اما نبايد در مصرف آنها زياده روي کرد. بايد تاکيد کنيم تاثير چاي سبز و گياهاني از اين دست که دمنوش ناميده مي شوند، مشخص است و به ميزان کم سوخت و ساز را بالا مي برند. تنها در مورد ترکيبات مخدر است که امکان کاهش اشتها به حد تاثيرگذاري وجود دارد و همان طور که واضح است به دليل آسيب هاي زياد آن به هيچ عنوان مصرف شان توصيه نمي شود.
    
    آنزيم ها در خطرند
    ما هيچ دمنوشي نداريم که به لاغري فرد کمک کند. ممکن است شما هم افرادي را ديده باشيد که مدعي هستند با مصرف دمنوش هاي لاغري وزن کم کرده اند. واقعيت اين است که طبق مقالات علمي، لاغري با دمنوش در گروه تاثير دارونماها قرار مي گيرد. يعني چون شخص باور دارد با مصرف دمنوش وزنش کاهش پيدا مي کند، به صورت تلقيني وزنش کم مي شود. تاثير دارونما را مي توان با اين جمله روشن کرد که اگر فرد هر نوشيدني ديگري حتي آب طعم دار نيز با نام دمنوش مي نوشيد باز هم وزن کم مي کرد. دمنوش ها مي توانند عوارضي به همراه داشته باشند؛ گاه افرادي که به کلينيک مراجعه مي کنند، آنزيم هاي کبدي شان بشدت بالا رفته است که پس از بررسي مشخص مي شود آنان از دمنوش ها به ميزان زيادي مصرف کرده اند و دچار مسموميت با گياهان دارويي شده اند. متاسفانه بجز تبليغات گسترده براي مصرف دمنوش ها، قرص هاي لاغري زيادي در برخي رسانه ها تبليغ مي شوند. بگذاريد خيالتان را راحت کنيم. ما هيچ راه راحتي براي کاهش وزن نداريم. نمي توان تنها با مصرف دمنوش يا قرص لاغر شد. بهتر است براي کاهش وزن به متخصص تغذيه مراجعه کنيد و با اصول درست لاغر شويد.
    
    کاهش وزن مجاز در يک ماه
    نهايت کاهش وزن مجاز در يک ماه دو تا سه کيلوگرم است و به هيچ عنوان نبايد بيش از اين وزن کم کرد. کاهش وزن بيش از ميزان گفته شده، فشار و استرس نامناسبي به بدن ايجاد مي کند و با عوارض جانبي همراه است. متاسفانه برخي مکان هاي مخصوص لاغري رژيم هاي بسيار کم کالري (حدود400 کالري در روز) براي افراد تجويز و حتي ادعا مي کنند از آمپول هاي لاغري استفاده مي کنند تا به ميزان بيشتر از حد مجاز ماهانه وزن فرد را پايين بياورند. بايد تاکيد کنم آمپول لاغري وجود ندارد و در برخي کلينيک ها بدون ارائه اطلاعات کافي، آمپول Bکمپلکس و B12 را براي کاهش ريزش مو و راهي به منظور از بين بردن عوارض رژيم کم کالري به نام آمپول کاهش وزن استفاده مي کنند. کاهش وزن غيراصولي در طولاني مدت عوارضي مانند زخم معده، زخم اثني عشر و... دارند.
    پس بهتر است براي کاهش وزن، با برنامه ريزي اقدام شود.
    
    قرص هاي تجويزي متخصصان از کجا آمده؟
    قرص هايي که تحت نظر متخصص تجويز مي شوند از شرکت هاي معتبر انتخاب شده اند و به همه افراد توصيه نمي شود و فقط با درنظر گرفتن آزمايش ها تجويز مي شوند. داروهايي که در داروخانه ها تهيه مي شوند، مجوز وزارت بهداشت دارند. از طرفي در قرص ها برخلاف دمنوش ها قسمت هايي از گياه جدا مي شوند. عين گياه وارد فرآيند دارو سازي نمي شود و گياه بدون مواد سمي است و به صورت خالص و در دوز مناسب ترکيب وارد قرص و کپسول مي شود.
    
    راه هاي سريع کاهش وزن
    از ديگر راه هاي سريع کاهش وزن اين روزها، مي توان به دستگاه هاي مختلف اشاره کرد. متاسفانه گاه اطلاعات کافي در اختيار افراد قرار نمي گيرد. اين نوع دستگاه ها اگر جزو آن دسته از دستگاه هاي داراي مجوز باشند، با هدف اصلي رفع سلوليت و ناهمواري مورد استفاده قرار مي گيرند و نقش آنها در کاهش وزن تنها تغيير سايز است. برخي غير تهاجمي با کاهش آب بدن براي مدت کوتاهي، کاهش وزن ايجاد مي کنند؛ اما به طور حتم در مدت زمان کوتاهي با جايگزيني آب، فرد به حالت اوليه باز مي گردد. روش هاي لاغري با استفاده از ليزر هم توصيه نمي شوند و با استفاده از اين شيوه ها امکان جهش سلول و ايجاد سرطان وجود دارد. شيوه هايي که چربي را شل و با ليزر از محلي در بدن خالي مي کنند، بعد از يکي دو ماه که فرد رژيم غذايي را رعايت نکند، سلول هاي چربي از جاهاي ديگر بدن سر بر مي آورند و بدن فرد بشدت بد فرم مي شود. بهترين و منطقي ترين راه که فرد بعد از آن پشيمان نشود و افسوس نخورد، همان اصلاح رژيم غذايي است که مي تواند سلامت را به ارمغان بياورد.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال