خواص درمانی انواع عرقیات گیاهی ، خواص عرقیات چهل گیاه ، خواص عرقیات زنیان  ،خواص عرقیات رازیانه  خواص عرقیات گیاهی و انواع عرق گیاهی

خواص شربت سکنجبین؛ نوشیدن شربت سکنجبین منافع بسیار دارد. اگر با یخ خنک کرده و بنوشند، صفرا را می برد و از التهاب حرارت معده می کاهد، و آنچه بلغم در معده و روده ها باشد، خارج می کند.

 

خواص عرق کاسنی؛ عرق کاسنی علاوه بر افزایش میزان تحمل بدن در برابر گرما، نوشیدن روزی 2 فنجان از این عرق گیاهی در فصل های گرم سال به پاک سازی اخلاط نامناسب از بدن به ویژه کبد کمک کرده و میزان تعریق بدن را نیز افزایش می دهد.

 

خواص عرق نعنا؛ هم نعنا و هم قرص نعنا خواص خنک کنندگی بسیار بالایی دارند و رایحه تند آن می تواند تنبلی و خستگی که در فصل گرما ایجاد می شود را از بین ببرد. نعنا به گوارش و التهاب نیز کمک می کند.افرادی که در فصل تابستان به دلیل گرمی هوا دائم در حال نوشیدن هستند بهتر است در طول روز یک بار شربت نعنا که ضدنفخ و درد معده است بنوشند.

 

خواص شربت آویشن؛ آویشن  از آن دسته عرقیات گیاهی است که می تواند بسیار مفید برای کاهش خستگی ها و کوفتگی باشد. این نوشیدنی اگر با کمی آب و سکنجبین ترکیب شود، می تواند مفیدترین نوشیدنی روزهای تابستان باشد.

 

عرق شاتره؛ شاتره اثر بسیار قوی ضدعطش و گرمازدگی دارد، خون را تصفیه می کند و صفرابر است. به این جهت که نشاط آور، خنک کننده و صفرا بر است می توانید این شربت را به تنهایی یا همراه خاکشیر آماده نمایید.

 

عرق بیدمشک؛ عرق بیدمشک خواصی نظیر تقویت کننده، آرام بخش، ضد گرمازدگی و مقوی قلب دارد. گاهی نیز به صورت شربت آن را رقیق و مقداری شکر به آن اضافه می شود. این عرق تقویت کننده قلب و معده، خون ساز و ضد سردرد است.

 

خواص تخم شربتی؛ تخم شربتی دانه گیاه ریحان خوراکی است. این دانه ها درشت تر از خاکشیر و سیاه رنگ هستند. وقتی تخم شربتی داخل آب ریخته می شود، روی آن لایه ای ژله ای تشکیل خواهدشد. شربت آن ضدگرمازدگی و ضدعطش است و می توان گفت تخم شربتی و خاکشیر تقریباً خواص یکسانی دارند. در ضمن، خاکشیر و تخم شربتی خاصیت مسهل و ملین داشته و مصرف آنها برای جلوگیری از یبوست که در تابستان شایع می شود، مناسب تر است.

 

خواص گلاب؛ گلاب در حقیقت نوعی عرق گیاهی است که از گلبرگ های چند نوع گل محمدی تهیه می شود. گلاب ایرانی که به ویژه در ناحیه قمصر کاشان تهیه می شود، بسیار معروف است. گلاب خواص دارویی زیادی دارد، از آن جمله می توان به ضداسهال، ضدالتهاب، ضدنفخ، مقوی قلب، خلط، مقوی معده و اشتهاآور بودن و...آن اشاره کرد.

 

خواص شربت بهارنارنج؛ برای افرادی که مشاغل پراسترس دارند و گرمای تابستان آنها را عصبی می کند، بسیار مناسب است. بهارنارنج آرامش بخش و ضدهیجانات دستگاه عصبی است، سردردهای عصبی و میگرنی را کاهش می دهد و تپش نامنظم قلب و اضطراب را از بین می برد.

 

عناب و رفع گرمازدگی؛ برای رفع گرمازدگی، عناب را در آب جوشانده و با کمی شکر به صورت خنک میل کنید. بهترین دارو برای رفع گرمازدگی دم کرده عناب و زرشک است که می توان آن را با کمی شکر میل کرد.

 

خواص عرق کرفس؛ برای لاغری و کاهش وزن استفاده از عرق کرفس می تواند مفید باشد. این عرق برای افرادی که با مشکل درد مفصل، درد سیاتیک و کمر درد مواجه هستند گزینه خوبی است. افرادی که حساسیت دارند نباید عرق کرفس بخورند. همچنین این عرق در برخی از افراد باعث کاهش قند خون و کم شدن انرژی بدن می شود.

 

خواص عرق دارچین؛ عرق دارچین برای آن دسته از افرادی که با مشکل نفخ مواجه اند گزینه بسیار خوبی است. این نوشیدنی برای افرادی که مشکلات کبدی دارند هم مناسب است، به خصوص آنهایی که مشکل کبد چرب دارند.

 

سخن آخر؛ مصرف خودسرانه و بیش از اندازه برخی از این عرقیات بدون نظارت متخصص آشنا به گیاهان دارویی می تواند زیان آور باشد.

 

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال