کارگاه تولید گیاهان دارویی

کارگاه تولید گیاهان دارویی با برند دهکده سبز تولید کننده انواع عرقیات گیاهی ، گلاب و گیاهان دارویی تلفن فروش: 09134090995

استفاده از گیاهان دارویی تاریخ بسیار کهنی دارد . گیاهان دارویی از ارزش و اهمست خاصی در تامین بهداشت و سلامت از لحاظ پیشگیری و درمان برخوردار هستند.

گیاهان دارویی گاهی به صورت خشک شده مانند کالاهای عطاری مورد استفاده قرار می گیرند و یا گاهی از آن ها عرقیات و اسانس تهیه شده و عرقیات و اسانس آن ها مصرف می شود.

عرقیات لاغری, عرقیات کاهش قند خون, عرقیات کاهش چربی خون , عرقیات کاهش فشار خون , عرقیات مفید برای پوست بیشترین تقاضا را در بین عرقیات دارند که از گیاهاین دارویی مانند زیره , کاسنی , بومادران , شوید و بسیاری گیاهان دارویی دیگر تهیه می شود.

در این بخش  قصد داریم شما را با فعالیت یک گارگاه تولید عرقیات گیاهی آشنا کنیم.

اولین مرحله در تولید عرقیات گیاهی آزمون کیفی مواد اولیه است. به طوریکه ابتدا گیاه را از لحاظ ویژگی های ظاهری و از لحاظ آفات و بیماری هایی مانند آلودگی های قارچی , پوسیدگی ریشه ها و سوراخ شدن برگ ها بررسی می کنند این بررسی را می توان با ذره بین یا چشم غیر مسلح انجام داد.

پس از بررسی گیاه و شستشو , مرحله اصلی در تولید عرقیات مرحله تقطیر می باشد.

تقطیر یکی متداول ترین راه های جداسازی مواد از یکدیگر به علت تفاوت نقطه جوش است که در آن مایع به به ترکیباتی که نقطه جوش متفاوت دارند تقسیم می شود . در این فرآیند مایعات ابتدا به بخار تبدیل شده و پس از فرآیندی  بخار سرد و به مایع تبدیل می شود . طی این فرآیند بخارات حاصل از گرما تحت تاثیر سرما به قطرات مایع تبدیل می شوند و با جمع آوری این مایعات که از میعانات پشت سرهم حاصل می شود مواد خالصی بدست می آید.معمولا با عمل تقطیر می توان ترکیبات معطر را بدون تغییر از گیاه خارج کرد .

به طور کلی یک سیستم تقطیر ساده دارای چهار بخش است.

1- مشعل به عنوان منبع گرما

2-مخزن تقطیر

3- مبرّد

4- قسمت جدا کننده اسانس

عمل عرق گیری در تمام طول سال انجام می پذیرد.البته در خارج از فصل برداشت از گیاهان خشک شده استفاده می کنند.دیگ های مورد استفاده در عمل عرق گیری  با ظرفیت های مختلف از جنس آلومینیوم , مس و استیل ساخته می شوند که در صنعت دیگ های استیل کاربرد بیشتری دارند.

پس از انجام عمل تقطیر به دلیل اینکه ممکن است قسمتی از ذرات گیاهان دارویی همراه بخار وارد عرق شوند جهت حذف این ترکیبات , عرق را از فیلتر یا صافی عبور می دهند  و پس از آن مرحله پاستوریزاسیون انجام می پذیرد.

پاستوریزاسیون یا سالم سازی حرارتی به منظور کاهش فساد و افزایش ماندگاری عرقیات انجام می پذیرد.

پاستوریزاسیون معمولا به دو روش همزمان با بسته بندی و یا بعد از بسته بندی صورت می گیرد.در روش همزمان با بسته بندی عرقیات گیاهی پس از عبور از فیلتراسیون از میان پاسیتوریزاتور صفحه ای به دمای 72 درجه سلسیوس رسیده و به مدت 15 الی 30 ثانیه در این دما نگهداری می شود و سپس وارد ظرفی می شود که پیشتر با بخار آب استریل شده است.در روش پس از بسته بندی ظروف به مدت 15 دقیقه در دمای 65 درجه سلسیوس نگهداری می شود.

مرحله پایانی در تولید عرقیات گیاهی بسته بندی می باشد. ظروف شیشه ای بهترین ظروف برای بسته بندی عرقیات هستند زیرا شیشه در مجاورت با عرقیات هیچ گونه واکنشی نشان نمی دهد و به دلیل شفاف بودن به خوبی درون آن دیده می شود اما چون سنگین و گران است از ظروف پلیمری حاصل از رزین های غیربازیافتی برای بسته بندی عرقیات استفاده می شود.

 دهکده سبز یکی از برترین تولید کنندگان عرقیات گیاهی در ایران است که با بهره گیر از بهترین گیاهان دارویی با کیفیت بالا و انجام عرق گیری با دستگاههای بسیار مجهز و در محیطی کاملا بهداشتی عرقیات صد در صد طبیعی با خلوص بالا را به هم میهنان عزیز عرضه میدارد.

دهکده سبز یک برند جهانی بوده و گلاب و عرقیات آن در بازار های جهانی نیز بسیار پرفروش می باشد. عرقیات با کیفیت صادراتی و بی نظیر را از دهکده سبز بخواهید.

فروش عمده عرقیات گیاهی ، ارسال به سراسر ایران با شماره تلفن  09134090995  تماس بگیرید

 

 

 

 

 

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال