رویکردی جدید از بتن در دکوراسیون داخلی همانطور که می دانیم در دهه های اخیر طراحی دکوراسیون داخلی فضاها مورد توجه بسیار قرار گرفته است. متریال های مورد استفاده در طراحی داخلی با انعطاف بالا و شکل گیری های متفاوت توانسته نیاز های متفاوت افراد را پاسخ گو باشد؛ باید توجه داشت که با اندکی کم توجهی در انتخاب نوع متریال، از ایده آل طراحی فاصله خواهیم گرفت در نتیجه انتخاب مناسب حایز اهمیت است. استفاده از سنگ و چوب در دیوار ها، کفپوش ها و تنوع در رنگ و طرح آنها توجه بسیاری از مصرف کنندگان را به خود جلب کرده است. اما اخیرا شاهد استفاده از متریالی متفاوت در ایجاد فضایی با تنوعی نو هستیم؛ «بتن » ماده ای که بیشتر جهت فونداسیون و سفت کاری ساختمان استفاده می شد؛ با ظاهری خشن، سرد و بی روح برای قسمت هایی از ساختمان که شاید هیچوقت دیده نمیشد؛ حال به یکی از متریال های مورد استفاده در طراحی داخلی فضاها تبدیل شده است. در دهه های اخیر شاهد استفاده این متریال به صورت شفاف نیز شده ایم. در ادامه نگاهی به نمونه های کاربرد این متریال در کف و دیوار ها می اندازیم.

 بتن در دکوراسیون داخلی

با استفاده از مواد متفاوت و ایجاد تغییراتی اندک می توان با تنوع کف های بتنی روبه رو شد برای مثال: با استفاده از جوهر نمک، اسید، لاک الکل و مواد مشابه می توان درجه ی سختی و زبری بتن را تغییر داد و حتی با استفاده از رویه ای بر روی سطح تمام شده به یک سطح لغزنده و شفاف رسید. همچنین با استفاده از پالیش در بتن های کف می توان به سختی و تراکم بتن افزود در حالی که پالیش خود باعث جا سطح نهایی شده است، مقاومت کف هایی با استفاده از بتن پالیش شده در مقایسه با سایر کف ها بسیار بیشتر بوده و نیاز به رسیدگی روزانه ندارد. همچنین می توان با استفاده از لاک الکل های اسیدی رنگی و یا پخش کردن رنگ دانه بر روی بتن مرطوب به رنگ دلخواه خود در کف رسید. از بتن همچنین در ساخت وسایل منزل نیز استفاده گسترده ای شده که نمونه های آن را صنعت دکوراسیون داخلی می بینیم..

ترکیب اسید با لاک الکل باعث شفافیت و رنگ آمیزی سطح بتن می شود

ترکیب اسید با لاک الکل باعث شفافیت و رنگ آمیزی سطح بتن می شود

 

ساخت کانترهای بتنی متنوع و ایجاد فضایی ساده و مدرن در آشپزخانه

ساخت کانترهای بتنی متنوع و ایجاد فضایی ساده و مدرن در آشپزخانه

 

 

مبلمان و منقل های بتنی در فضای باز

مبلمان و منقل های بتنی در فضای باز

 

ایجاد وان حمام بتنی با قالب های متنوع

ایجاد وان حمام بتنی با قالب های متنوع

در کنار انعطاف پذیری بالای این متریال در حوزه معماری داخلی، لازم به ذکر است که کاربرد آن صرفا در محیط های مدرن دیده می شود... آیا این یک ضعف در بتن است؟ یا اینکه در جامعه ی مدرن این یک امتیاز برای این متریال محسوب می شود؟ تنوع در سلیقه ها و علاقه به محیط های مدرن در کنار حس تعلق به محیط های قدیمی تر همیشه وجود داشته و اختاف نظر در استفاده از این نوع متریال در طراحی داخلی، خود چالشی قابل توجه است. در طراحی فضایی مناسب با نیاز های مخاطب، نزدیک شدن به ذوق و سلیقه کارفرما و روند طراحی، معمار نقش بسزایی دارد...

بانک اطلاعات مشاغل مجموعه