تفاوت http و https در وب سایت

تفاوت میان وبگاه هایی که با (//:s) شروع میشوند با سایر وبگاه ها چیست؟

HTTP  مخفف شده ی HyperText Transport Protocol  است که به زبان ساده یک پروتکل )یک زبان( جهت رد و بدل اطلاعات میان سرور و کاربر است.لغت S است که تفاوت میان  HTTPS و HTTP را ایجاد می کند. در امنیت اطلاعات چیست ؟ https با http آیا میدانید تفاوت

Secure به معنى امن است. در موقع ورود به وبسایت ها، به طور معمول عبارت http:// در جلوى آدرس سایت ظاهر می شود. این بدین معناست که شما در حال بررسى سایت با استفاده از زبان معمول غیر امن هستید به زبان دیگر یعنى ممکن است شخص سومى (در اینجا شخص هر چیزى معنى می دهد ، مانند برنامه کامپیوترى، هکر و(… در حال ثبت اطلاعات ارسال رد و بدل شده شما با وبسایتى که در آن حضور دارید، باشد.  در صورت پر کردن فرمى در وبسایت، شخصى ممکن است به اطلاعات واردشده  به وسیله شما دسترسى پیدا کند.

به این دلیل است که هرگز نباید اطلاعات کا رت هاى اعتبارى اینترنتى خود را از پروتکل http://  در سایت وارد کنید. اما در صورت شروع شدن نام و بسایت با https:// این بدین معناست که کامپیوتر شما در حال رد و بدل کردن اطلاعات ،با سایت با زبانى است که شخص دیگرى قادر به استفاده از آن نیست. در اینجا چند نکته قابل تامل است:

 

  • در https:// اطلاعات ابتدا به کد تبدیل شده و به سرور ارسال می گردد سپس این کد در سرور رمز گشایی شده و به زبان قابل فهم بر میگردد. این کار مقدارى زمان بر بوده و بنابراین سرعت https:// از سرعت http:// کم تر است.

 

  • تعدادی از شرکت های امنیتی مانند  Goddady  و Verisign این سرویس را ارائه می دهند که جهت تبدیل اطلاعات سروری که شما به آن متصل شده اید به این سرورها مراجعه می کند.

 

  • بعد از وارد شدن با با پروتکل https:// اطلاعاتی در رابطه با امنیت اعمال شده در سایت و گروههای ارائه دهنده , این امنیت نمایش داده می شود.این اطلاعات در اکثر مرورگرها به صورت قفلى در پایین صفحه موجود بوده، و بعد از کلیک بر روى آن این اطلاعات را مشاهده خواهید کرد.

 

  • در هنگام ورود به این سایت ها حتما به اطلاعات امنیتى توجه کنید. ممکن است امنیت در کار نبوده و همه این ها با برنامه نویسى ساده اى براى شما نمایش داده شود.

 

  • جهت داشتن https:// هزینه اى ماهانه باید پرداخت گردد که بر اساس سرعت آن (  kb ۲۵۶ یا kb 512 ) متفاوت است . هرچه سرعت بیشتر , صاحب سرور    بایدهزینه بیشتری بدهد.

 

  • پروتکل https:// معمولا براى بانکها، ایجاد حساب کاربرى و ورودکاربرى به پورتا لها – سرویس دهنده ها پیغام الکترونیکى،.. خرید اینترنتى و فروشگاههاى اینترنتى، ورود به صفحات با اطلاعات سرى و مهم و غیره استفاده می شود.

 

  • سود اصلی HTTPS جلوگیری از Sniff  کردن اطلاعات است. یعنی برای مقابله با دزدهاى اطلاعاتى که در مسیر قرار می گیرند. به طور مثال شما هر اطلاعاتی را که در حالت عادی از HTTP انتقال بدهید. یک سازمان واسطه قادر است چه با مجوز و یا بدون مجوز از اطلاعات استفاده کند

 

  • سرور میزبان باید یک Public Key ثبت کند که البته هزینه ای هم نخواهد داشت. اما اثبات اینکه آیا خود میزبان کسى است که ادعا م کند، هزینه بر است.این کار بوسیله Verisign و غیره انجام می شود . . بدین معنى که با پرداخت هزینه به این سرویس دهنده، کاربران مطمئن می شوند که سرور همان فردى یا سازمانى است که خواهان وارد کردن اطلاعات خود هستند. پس اکنون به اهمیت موضوع کاملا پى برده اید؟

 

در صورت نیاز به وارد کردن اطلاعات مهم مانند اطلاعات کارتهاى اعتبارى، ابتدا به ابتداى آدرس اینترنتى صفحه توجه کرده، و در صورت شروع شدن با https آ نها را وارد کنید. در غیر این صورت هیچگونه تضمینى وجودندارد!

 

بانک اطلاعات مشاغل مجموعه