هشدارهاي نوروزی برای پیشگیری از دزدی خانه

وقتي از مهماني و مسافرت به خانه تان باز مي گرديد با ديدن صحنه اي از سرقت کام تان تلخ مي شود و هزاران افسوس مي خوريد چرا که با کمي دقت مي توانستيد فرصت را از دزدان بگيريد. سرهنگ جعفر کردلو، معاون اجتماعي پليس زنجان، درباره پيشگيري از سرقت در آستانه سال جديد و ايام نوروز توصيه کرد، در پشت بام خانه تان را در سريع ترين زمان ممکن به حفاظ نرده اي و قفل آويز مطمئن مجهز کنيد و هنگام خروج از خانه، تنها به قفل کردن در خروجي اکتفا نکرده و همه درهاي داخلي ساختمان همچون در پشت بام، هال، اتاق ها، آشپزخانه، حمام، حياط خلوت و... را قفل کنيد.
    - از قرار دادن کليد زير جاکفشي، داخل کفش، زير پادري و نقاط قابل دسترس خودداري کنيد.
    - از ميزان اموال و دارايي هايتان در خانه با کسي صحبت نکنيد و از نوشتن نام و مشخصات تان روي زنگ در خودداري کنيد.
    - به زنگ هاي بي وقت و بي مورد تلفن به خانه تان بي توجهي نشان ندهيد و آن ها را به عنوان زنگ خطر تلقي کرده و سعي کنيد خانه تان را براي گردش يا ملاقات با دوستان و فاميل به صورت يکسان و يکنواخت ترک نکنيد.
    - با نصب حفاظ، قفل شب بند و چشمي روي در ورودي آپارتمان، از غافلگيرشدن خود و اعضاي خانواده تان پيشگيري کنيد.
    - پس از شست و شوي فرش از پهن کردن آن روي ديوار يا پشت بام بدون مراقبت هاي لازم خودداري کنيد.
    - دزدان معمولاً خانه هايي را انتخاب مي کنند که از ساختمان های ديگر دورتر و فاقد حفاظ هستند.
    - شماره سريال لوازم برقي و با ارزش خانه تان را يادداشت کرده و در جاي مطمئن نگهداري کنيد تا هنگام بروز سرقت، پس از کشف شماره ها را تحويل پليس دهيد.

برای نصب انواع حفاظ برای دیوارو پنجره و درب رودی آپارتمان با ما تماس بگیرید http://www.ariyadar.com/

 

هشدار هاي نوروزي ،خانه تكاني و مسافرت نوروزي

عيد هميشه تلخ و شيرين هايي دارد و اگر مردم کمي هوشيار باشند هيچ گاه طعم تلخ زير زبانشان نمي نشيند. بارها شنيده ايم که کارگران خدماتي جرايمي را مرتکب مي شوند و هيچ ردي از خود برجاي نمي گذارند پس بايد نکات زير را مد نظر داشت:
    کارگراني را استخدام کنيد که نسبت به آنها شناخت کافی داريد و کارگر بايد از شرکت هاي معتبر معرفي شده باشد.
     شهروندان توجه داشته باشند در زمان حضور افرادي که از آنان شناختي نداريد از در اختيار گذاشتن کليدهاي خانه به آنها و نيز در دسترس قرار دادن وسايل و اشياي قيمتي جداً خودداري کنند.
    محل نگهداري اشياي قيمتي بايد در محل امني باشد.
     شهروندان از بيان نکات و مسائل ريز زندگي نزد افراد ناشناس خودداری کنند زيرا افشاي اين مسائل موجب مي شود از آن به عنوان حربه اي نزد بقيه افراد خانواده استفاده کند.
    در طول زمان کار در خانه، ساکنان خانه شخصاً حضور داشته و بر کارکردن نظارت کنند.
    يکي ديگر از دغدغه ها در عيد تخليه خانه براي سفر است که فرصتي را براي دزدان به وجود مي آورد پس:
     1- نصب حفاظ از قبيل نرده کشي روی ديوارها بخصوص در خانه هاي شمالی و تعبيه نرده های حفاظ براي پنجره و نورگيرها مي تواند جلودار دزدان باشد.
    2- طلاو جواهر و پول هايتان را به بانک ها يا افراد مورد اطمينان بسپاريد.
    3- هنگام ترک خانه به خودروهايي که اطراف خانه با سرنشين متوقف شده اند و مشکوک هستند، توجه شود و حتي الامکان شماره اين خودروها را يادداشت کنيد.

قفل ها را عوض كنيد

پليس براي پيشگيري از سرقت به شهروندان توصيه مي کند: از خالي گذاشتن خانه تا حدامکان خودداري کنيد و در صورت خروج از منزل، فقط به بستن در خروجي منزل اکتفا نکنيد و همه درهاي داخل منزل را قفل کنيد تا فرصت جست وجو و راه نفوذ از سارقان سلب شود. در اين هشدارها آمده است مقابل همه پنجره ها، نورگير، پاسيو و روي ديوارهاي کوتاه حفاظ مقاوم و مطمئن نصب و در راهرو و پشت بام را با حفاظ نرده ای ايمن کنيد. تعويض قفل هايي که کليد يدکي آنها گم شده يا براي مدتي در اختيار ديگران بوده از اقدامات ضروري ديگر است. همچنين در صورت تغيير مکان حتما قفل هاي در اصلي منزل جديد را نيز تعويض کنيد.

درب آکاردئونی آهنی    

توصيه هايي براي «نوروز» امن

شرق: هيچ جرمي به وقوع نمي پيوندد مگر اينكه بزه ديده مرتكب سهل انگاري يا خطايي شده باشد در اين بين ايام نوروز فرصت مناسبي براي تبهكاران است تا از غفلت شهروندان استفاده و انواع نقشه هاي مجرمانه را اجرا كنند به همين خاطر است كه نيروي انتظامي به شهروندان توصيه هايي كرده و از آنها خواسته است در تعطيلات نوروزي اين هشدارها را فراموش نكنند.
    در بخشي از اين هشدارها آمده است: «هنگام دريافت وجه از عابربانك مواظب باشيد كسي رمز شما را نبيند. هرگز افراد سالخورده و كودكان را داخل خودرو تنها نگذاريد. از آراستن فرزندان خود به زيورآلات در معابر خودداري كنيد. مراقب كف زن هايي كه از شما درخواست خرد كردن پول مي كنند، باشيد. از قرار دادن تمام پول خود در يك جيب خودداري كنيد و در محل هايي كه ازدحام جمعيت وجود دارد مانند پارك ها، تفرجگاه ها، زيارتگاه ها و... مراقب جيب هاي خود باشيد ضمن اينكه هرگز تلفن همراه خود را در اختيار افراد ناشناس قرار ندهيد.»
     اگر قصد داريد به سفر برويد نيز اين توصيه ها را فراموش نكنيد: «در پايانه هاي مسافربري به خودروهاي مسافربري متفرقه اعتماد نكنيد. نشاني دقيق و شماره تلفن تماس خود را يادداشت و داخل جيب افراد سالخورده و كودكان قرار دهيد. در طول سفر از پذيرفتن مواد خوراكي و آشاميدني از افراد ناشناس جدا خودداري كنيد. قبل از مسافرت اشياي قيمتي خود را به صندوق امانات بانك ها يا اقوام و دوستان مورد اطمينان بسپاريد. در هنگام سفر سعي كنيد از تردد و استراحت در محل هاي خلوت اجتناب كنيد. در طي سفر افراد سالخورده و كودكان را در اقامتگاه تنها نگذاريد. خوابيدن كنار جاده و تظاهر به بيماري و... از شگردهاي سارقان است؛ مراقب اين گونه افراد باشيد. در اماكن زيارتي، هنگام گرفتن وضو هرگز به اشخاص ناشناس براي نگهداري وجوه، اشيا و كيف خود اعتماد نكنيد و قبل از مسافرت آگاهي هاي لازم را در مورد مقصد به كودكان بدهيد و در مورد شيوه رفتار كودكان در طي سفر، توصيه هاي لازم را انجام دهيد.
    سرهنگ عبدالله قاسمي -معاون اجتماعي پليس آگاهي نيروي انتظامي-نيز با ارايه توصيه هايي به هموطنان در هنگام سفر گفت: « چنانچه در جاده يا در سطح شهر (به ويژه بزرگراه ها) افرادي با خودرو و لباس شخصي يا حتي تحت عنوان مامور شما را متوقف و عنوان كردند خودرو شما مسروقه است يا تخلف كرده ايد، به هيچ وجه تسليم خواسته آنان نشويد؛ مگر اينكه از مامور بودن آنها اطمينان حاصل كنيد. هنگام مسافرت حتي الامكان اثاثيه خود را داخل صندوق اتومبيل قرار دهيد و از گذاشتن آنها روي باربند اجتناب كنيد.
    قاسمي با توصيه به برپا نكردن چادر به صورت انفرادي در اماكن خلوت افزود: از قرار دادن اشياي قيمتي و باارزش هنگام شب در پشت ديوارهاي چادر و از تخليه كامل و ترك چادر حتي الامكان خودداري كنيد.
    در ايام نوروز ممكن است ساعات زيادي از روز را در منزل حضور نداشته باشيد، براي اينكه سارقان از اين فرصت ها استفاده نكنند اين نكات را رعايت كنيد: « از قرار دادن كليد منزل در محل هاي قابل دسترس مانند «جاكفشي» و... خودداري كنيد و كليد منزل را نزد افراد بي مسووليت و كساني كه به آنها اطمينان كافي نداريد، امانت نگذاريد. نسبت به تعويض قفل هايي كه كليد آنها گم شده يا براي مدتي در اختيار ديگران بوده اقدام و مقابل تمام پنجره ها، نقاط نفوذپذير، نورگير، ورودي ديوارهاي كوتاه منزل حفاظ روی دیوار مقاوم و مطمئن نصب كنيد. از نگه داشتن پول نقد بيش از حد نياز در منزل بپرهيزيد. محل نگهداري وجوه نقد، طلاو جواهر و اشياي با ارزش را به سايرين نشان ندهيد. چنانچه به منزل دوستان و آشنايان خود مي رويد و آنها در منزل حضور ندارند از نوشتن برگه هاي عدم حضور آنها روي در و ديوار خودداري كنيد. در صورتي كه اطراف منزل يا مغازه شما فاقد روشنايي كافي است با نصب لامپ، روشنايي محل را تامين كنيد.
    سرهنگ قاسمي نيز در اين رابطه توصيه كرد: از دادن كليد به كارگران و تعميركاران خودداري کنيد و هنگام ترك منزل به خودروهايي كه اطراف منزل با سرنشين متوقف شده اند و مشكوك هستند، توجه و حتي الامكان شماره اين خودروها را يادداشت كنيد.
    سارقان خودرو هميشه در كمين هستند و خلوتي خيابان ها در نوروز بهترين فرصت براي آنهاست اما با رعايت توصيه هاي ايمني مي توان فرصت ارتكاب جرم را از آنان سلب كرد. نيروي انتظامي هشدار داده است: « از گذاشتن كارت خودرو و اسناد و اوراق مالكيت و بهادار در داخل خودرو خودداري كنيد. سوييچ خود را در معرض ديد و دسترس ديگران قرار ندهيد. هنگام تصادف يا نزاع هايي كه احتمال ساختگي بودن آنها مي رود مراقب باشيد و اتومبيل خود را رها نكنيد. در مناطق خلوت براي كمك كردن به افراد ناشناسي كه در ظاهر اتومبيل شان دچار نقص فني شده يا تقاضاي بنزين مي كنند توقف نكنيد. هنگام تردد خودرو دقت كنيد تمام درها و شيشه هاي آن كاملابسته باشد و از پارك اتومبيل خود در نقاط خلوت و تاريك خودداري كنيد و حتي الامكان از محلي با نور كافي يا پاركينگ عمومي استفاده كنيد.
    
    

بانک اطلاعات مشاغل مجموعه