10 توصيه براى كاهش عرق كردن در تابستان

فصل گرما اگرچه باعث ايجاد تعريق زياد و اذيت شدن افراد مى شود اما به راحتى با رعايت چند نكته پزشكى و بهداشتى مى توان ميزان تعريق را كاهش داد. با اين 10 توصيه مى توانيد از ميزان تعريق بدنتان بكاهيد و كمتر آزار ببينيد.

-1 استرستان را كم كنيد تنش هاى بيش از حد روزانه و استرس باعث تعريق بيشتر مى شوند. براى كاهش تعريق، كمى آرام تر باشيد و استرس خود را كنترل كنيد.

-2 لباس نخى روشن و كفش چرمى بپوشيد الياف طبيعى مثل كتان يا پنبه عرق را به خوبى به خود مى گيرند، در حالى كه الياف مصنوعى آن را جذب نمى كنند و باعث رطوبت بيشتر آن ناحيه و بوى بد عرق مى شوند، بنابراين بهتر است در فصول گرم، لباس هاى نخى نازك و روشن بپوشيد كه نور خورشيد را كمتر جذب مى كنند و خنك تر هستند. بهتر است كفش را هم از نوع جلوباز و از جنس چرم انتخاب كنيد، زيرا كفش هاى بسته آن هم از جنس مصنوعى، باعث تعريق بيشتر پا و بوى نامطبوع آن مى شوند.

-3 عصاره مريم گلى استفاده كنيد باعث كاهش تعريق مى شوند. « مريم گلى » برخى گياهان دارويى مانند مى توانيد روزانه 25 قطره از عصاره اين گياه را در ليوان آب بريزيد و بنوشيد، يا به طور موضعى در زير بغلتان بماليد. نكته: البته مصرف عصاره اين گياه به كودكان، زنان باردار و افرادى كه در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند، توصيه نمى شود.

-4 شام سبكى بخوريد اگر شب ها در خواب زياد عرق مى كنيد، قبل از خواب، شام مفصل نخوريد، زيرا اگر چند ساعت قبل از خواب، شام سبكى ميل كنيد، غذايتان سريع تر هضم مى شود و در نتيجه دستگاه گوارش مجبور نيست طى خواب فعال باشد و سموم را به شكل عرق از بدن دفع كند.

-5 از دئودورانت ها يا برچسب هاى ضدتعريق استفاده كنيد برچسب هايى در بازار وجود دارند كه با قرار دادن آن ها در زير بغل، عرق را جذب مى كنند و اجازه نمى دهند روى لباس لكه اى بيفتد. دئودورانت هايى نيز وجود دارند كه نه تنها بوى نامطبوع عرق را از بين مى برند، بلكه ميزان تعريق را هم تنظيم مى كنند. در اين روز ها مى توانيد از آن ها استفاده كنيد.

-6 مصرف نوشيدنى هاى كافئين دار را كم كنيد نوشيدن برخى مايعات از جمله چاى، قهوه و نوشابه هاى كولا مى تواند باعث افزايش تعريق در فصل هاى گرم شود. پس مصرف آن ها را به حداقل برسانيد.

-7 اپيلاسيون را فراموش نكنيد تعريق، عكس العمل طبيعى بدن براى كاهش دما و رساندن آن به دماى 37 درجه است. عرق تركيبى از املاح و آب است و بوى نامطبوعى ندارد و آنچه باعث بوى بد آن مى شود، باكترى هايى هستند كه روى پوست زندگى مى كنند و در محيط گرم و مرطوب مثل زيربغل تكثير مى شوند. موهاى اين مناطق جايگاه مناسبى براى رشد باكترى ها هستند، زيرا رطوبت را در خود نگه مى دارند. بهترين توصيه براى از بين بردن بوى نامطبوع عرق، اپيلاسيون (زدودن موهاى زائد) زيربغل و پا ها و شستشوى روزانه بدن با صابون يا شامپو و خشك كردن كامل بدن از جمله بين انگشتان پا است. -8 مقدار پروتئين دريافتيتان را متعادل كنيد هضم غذا با افزايش دماى بدن همراه است.

هر چه وعده غذايى كه مصرف مى كنيد حاوى پروتئين بيشترى باشد، دماى بدنتان بالا تر مى رود و بيشتر عرق مى كنيد.

منابع پروتئين عبارتند از: انواع گوشت ها، تخم مرغ و حبوبات.

-9 آب خيلى سرد ننوشيد نوشيدن مايعات خيلى سرد باعث ايجاد تغييرات شديد دما در بدن و تعريق بيشتر مى شود. بر خلاف آنچه تصور مى كنيم، نوشيدن آب خنك باعث كاهش دما و خنك شدن بدن نمى شود. وقتى بدن خنكى آب را احساس مى كند، عكس العمل نشان مى دهد و سعى مى كند خود را گرم كند و افزايش دماى بدن در اين حالت، باعث تعريق بيشتر مى شود. برعكس وقتى مايع گرمى مى نوشيم، بدن سعى مى كند خود را خنك كند. ولى از آنجا كه نوشيدن مايعات گرم در تابستان دلچسب نيست، بهترين توصيه، مصرف مايعاتى است كه دماى ولرم دارند.

-10 غذاهاى كم ادويه بخوريد ادويه ها مى توانند باعث بالا رفتن دماى بدن و افزايش تعريق شوند. مصرف سبزى هايى نظير سير و پياز نيز روى بوى عرق تاثير مى گذارد و آن را بدبو مى كند. برخى موادغذايى حاوى روى نظير نان گندم سبوس دار هم همين تاثير را دارند، اما بدن به روى نياز دارد و نمى توان منابع حاوى آن را از برنامه غذايى حذف كرد.

بانک اطلاعات مشاغل مجموعه